Hokej

Zazní Québecem ruská kalinka?

Ve finále hokejového mistrovství světa se v neděli představí hráči Kanady a Ruska.

Oba týmy na turnaji ještě neprohráli. Domácí Kanaďané porazili v semifinále šampionátu v Québecu Švédsko 5:4, Rusko přehrálo Finsko jednoznačněji 4:0. Oplatili tak Suomi porážku z loňského semifinále. Naopak Švédové se museli sklonit před hokejisty ze země javorového listu stejně jako v minulém roce. Seveřané si to v derby rozdají o bronzové medaile.

Podaří se konečně zvítězit pořádající zemi?

Kanada bude proti Rusku bojovat o svůj 25. triumf na světových šampionátech. Navíc by byla první zemí po 22 letech, která zvítězila na domácí půdě. Naposledy se to povedlo právě Rusku, resp. Sovětskému svazu.

Příliš dlouhé čekání na zlato

Rusové však rozhodně nebudou chtít dát svou kůži  zadarmo. Ze všech světových hokejových velmocí čekají na titul nejdéle. Už dlouhých patnáct let neměli možnost pověsit si na krk zlaté medaile. V roce 2002 k tomu měli blízko na světovém šampionátu ve Švédsku, ale ve finále se museli sklonit před Slováky.

„Udělat poslední krok je to nejtěžší. Máte za zebou více jak 14 dní fyzicky i psychicky náročného hokeje. Musíte zapomenout na předchozích devět utkání a pobrat zbytky sil na ten poslední a nejdůležitější zápas,“ řekl o velkém finále Sergei Fedorov.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události