Fotbal

Fanoušci se nenávidí na smrt!

Rivalita Sparta vs. Slavie je slabým odvarem proti Celtic vs. Rangers

Pokud si stěžujeme na nepřátelství fanoušků Slavie a Sparty, buďme rádi, že nejsme ve Skotsku. Za rivalitou největších klubů Celtic Glasgow a Glasgow Rangers totiž stojí pekelně namíchaný koktejl fotbalového a náboženského fanatismu.


Víra Skotsko rozdělila a stejně rozděleno je i Glasgow. Na jedné straně řeky jsou katolíci a Celtic, na druhé protestanti a Rangers. Pro svůj tým by se fanoušci z obou táborů nechali i zabít.

Nenávist podle tradice

Oddanost klubu se dědí s otce na syna a má hlubokou tradici v minulosti. Většina katolíků byli v 19. století chudí dělníci a bohaté protestanty nenáviděli. Když si obě skupiny založily svůj fotbalový klub, bylo o „zábavu“ postaráno. Rivalita je znát úplně ve všem a překračuje únosnou mez.

Hrát v týmu soupeře? Nemyslitelné!

Pokud hráči přestoupí do druhého klubu, jsou považování za zrádce. Mauric „Mo“ Johnston je nenáviděn fanoušky Celticu, Rangers ho zase nikdy nepřijali za svého.

Od náboženství k politice

Když fanoušci Celticu začali nosit do hlediště palestinské vlajky, Rangers odpověděli izraelskými. Protivníci pak začali hajlovat. Celtic vs. Rangers, to je i Severní Irsko vs. Anglie. V hledištích jsou často vidět irské a anglické vlajky. Ultras Celticu považují Irsko za okupované území. Před zápasem koupíte u stadionu placky s nápisem „Podporuji IRA“.


V hlavní roli ženáči

Jaké je heslo fanoušků Rangers? Mám-li si vybrat manželku nebo Rangers, volím Rangers. A kdo dělá největší výtržnosti? Překvapivě to nejsou mladíci, ale právě otcové od rodin.


Největší mezinárodní ostuda

Fanoušci Celtic letěli loni z utkání poháru UEFA ze Španělska. Letuška jim na toaletě v letadle zakázala kouřit a strhla se rvačka, po které muselo letadlo nouzově přistát. Výsledek? Nouzové přistání, dvě zraněné letušky, šest zatčených výtržníků a mezinárodní skandál, který musel žehlit britský premiér Tony Blair.


Celtic Glasgow


Založen: 1888
Stadion: Celtic Park
Kapacita: 60 832 osob
Vítěz Poháru mistrů (PMEZ) 1967
Finalista Poháru UEFA 2003
Mistr Skotska 42 x


Glasgow Rangers (oficiální název Rangers F.C.)

 

Založen 1873
Stadion: Ibrox Stadium
Kapacita: 51 444 osob
Vítěz Poháru vítězů pohárů (PVP) 1972
Finalista Poháru vítězů pohárů (PVP) 1961, 1967
Finalista Poháru UEFA 2008
Mistr Skotska 51 x

tn.cz, za použití pramenů svetnadlani.cz, tiscalisport, wikipedia a klubových vebů


rad, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události