Detroit ovládl první finále Stanleyova poháru

Red Wings přehráli na úvod doma Pittsburgh jednoznačně 4:0

Úvod zahajovacího zápasu finálové série byl z obou stran viditelně opatrný. Ze hry uplynuly 4 minuty a hostující Tučňáci vedli na střely 3 – 1. Ovšem netrvalo dlouho a hra se začala valit na obě strany.

V úvodní třetině gól nepadl

V 5. minutě fauloval Jiřího Hudlera hostující obránce Kris Letang a Red Wings si jako první tým zahráli ve finále přesilovku. Ovšem pouze 11 vteřin – pak fauloval vysokou holí Tomas Holmström a hrálo se 4 na 4. Dvě stejné cifry pak svítily v kolonce střel i po 7 minutách hry. V 10. minutě se provinil držením pronikajícího Sidney Crosbyho domácí kapitán Niklas Lidström a Penguins si mohli zahrát regulérní přesilovku. V jejím konci pálil nebezpečně Petr Sýkora, ovšem puk poskakující před brankou dokázali obránci v rudém odpálit pryč od svého gólmana. Vzápětí ale fauloval centr 4. řady Darren Helm a Pittsburgh hrál v rychlém sledu další přesilovku. Ta se celá odehrála před domácím gólmanem Chrisem Osgoodem, který měl plné ruce - nohy práce. Jen co naskočil provinilec na led, rozjeli hráči Red Wings akci, na jejímž konci přesně pálil Niklas Lidström. Tomas Holmström ale předtím v brankovišti fauloval, a tak místo jednobrankového vedení šel Detroit opět do čtyř hráčů na ledě. Přesně minutu před první sirénou usedl na trestnou lavici Hal Gill a početní výhodu měli Red Wings. 10 vteřin před sirénou si ideálně najel ze druhé vlny Brian Rafalski, ale Fleury jeho střelu stíhal vytěsnit mimo svoji klec.

Ve druhém dějství udával tempo Detroit

Domácí dohrávali druhou polovinu přesilovky na úvod 2. třetiny. Největší šanci ale měli domácí při plném počtu hráčů na ledě, to když Kris Draper z dorážky obtiskl puk na obě tyčky hostující branky. Ve 22. minutě sekal Sidney Crosby a hostující obranná čtveřice se opět pěkně potila. Ve 27. minutě našel Sidney Crosby křížovým pasem najetého Pascala Dupuise, ovšem Osgood jeho sólo krásně vybruslil a vychytal. O minutu později na druhé straně zaváhal hostující obránce Brooks Orpik, ovšem Valtteri Filppula Marca-Andre Fleuryho neprostřelil. Branky se diváci dočkali ve 34. minutě – Mikael Samuelsson se na útočné modré zmocnil puku, proháčkoval se k hostující brance, tu bleskově objel a zasunul puk dovnitř dřív, než se gólman Fleury stačil přesunout – 1:0. Domácí měli už celkem viditelně hru ve své moci, po 40 minutách vedli na střely 27-16 a určitě na to měl vliv fakt, že ve druhé dvacetiminutovce pykali na trestné 3 hráči, všichni z Pittsburghu.

Rudá křídla žádné drama nepřipustila

Také 3. třetina začala dohrávanou přesilovkou Detroitu, kdy ještě 90 vteřin pykal Jevgenij Malkin. Branky se ale diváci nedočkali. Ta přišla až po další minutě hry – hostující gólman si nerozuměl s obránci, k puku se dostal opět Mikael Samuelsson a Joe Louis. Aréna vybuchla podruhé – 2:0. V 52. minutě měl Pittsburgh dobré střídání, ovšem Marián Hossa pouze nastřelil levou tyčku domácí branky. V 55. minutě fauloval jako první hráč v této třetině Niklas Lidström a Tučňáci dostali šanci vrátit se do hry. Ovšem Detroit to umí i v oslabení a Daniel Cleary podal jasný důkaz – puk vyhozený z domácího obranného pásma se odrazil zpět do pole a domácí útočník ho bekhendem poslal za záda Marca-Andre Fleuryho potřetí – 3:0. 12 vteřin před koncem se prosadil i kanonýr Henrik Zetterberg a upravil na 4:0 pro domácí. Což byl také konečný a popravdě i zasloužený výsledek prvního finálového zápasu.

Zde se můžete podívat na rozhovor s českými hokejisty - Jiřím Hudlerem (Detroit) a Petrem Sýkorou (Pittsburgh)

Výsledek - finále, 1. zápas:
Detroit - Pittsburgh 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 34. Samuelsson, 43. Samuelsson, 58. Cleary (Stuart), 60. Zetterberg (Holmström, Lidström). Rozhodčí: Devorski, O'Halloran - Sharrers, Heyer. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 36:19. Diváci: 20.066. Stav série: 1:0.
Sestavy:
Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lilja, Lebda - Dacjuk, Zetterberg, Holmström - Cleary, Filppula, Hudler - Drake, Draper, Samuelsson - McCarty, Helm, Maltby. Trenér: Mike Babcock.
Pittsburgh: Fleury - Gončar, Orpik, Gill, Scuderi, Whitney, Letang - Marián Hossa, Crosby, Dupuis - Sýkora, Malkin, Malone - Kennedy, J. Staal, J. Ruutu - Laraque, Talbot, Hall. Trenér: Michel Therrien.