Fotbal

Český rozhodčí na EURU? Dávno ne!

Neúčast sudích na mistrovství Evropy snižuje kredit českého fotbalu

Křišťálovou píšťalku pro nejlepšího rozhodčího uplynulé ligové sezony převzal v Jihlavě Radek Příhoda. Jenomže vrcholnou akci evropského fotbalu stejně bude sledovat jen jako divák. Český fotbal totiž už po několikáté na Euru, mistrovství světa nebo v Lize mistrů svého zástupce s píšťalkou nemá. Svého rozhodčího přitom na mistrovství budou mít i země, které nemůžeme považovat za fotbalové velmoci: Slovensko, Norsko, Švýcarsko i Rakousko. 


Zanedbaná příprava?

 „Je to věc dlouhodobé přípravy a ta se v posledních letech zanedbala,“ přiznává i prezident Unie českých fotbalových rozhodčích Evžen Amler, podle něhož je neúčast českého sudího pro kredit naší země diskvalifikující.


Snad příště...

Možná se ale přece jen na lepší časy blýská. Vítěz ankety Příhoda už má totiž statut mezinárodního rozhodčího a absolvoval i první dva zápasy. Na příštím Euru tak třeba už chybět nebude.


Nesmí se ovšem dopouštět chyb, jako někteří jeho kolegové. I letošní ligový ročník totiž provázely stížnosti na výkony rozhodčích. „Chyby byly a je tématem na větší analýzu, proč k nim docházelo a zda to množství muselo být takové. Podle mě je to například i nedostatečnou přípravou,“ uvažuje Amler.

Seznam hlavních rozhodčích pro EURO 2008:

Konrad Plautz (Rakousko)
Frank de Bleeckere (Belgie)
Howard Webb (Anglie)
Herbert Fandel (Německo)
Kyros Vassaras (Řecko)
Roberto Rosetti (Itálie),
Pieter Vink (Nizozemsko)
om Henning Övrebö (Norsko)
Luboš Micheĺ (Slovensko)
Manuel Enrique Mejuto Gonzales (Španělsko)
Peter Fröjdfeldt (Švédsko)
Massimo Busacca (Švýcarsko).

dv, rk,rad, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události