Fotbal

Jak zahráli příští soupeři Čechů?

Portugalci potěšili svým výkonem trenéra Scolariho

Brazilec Luiz Felipe Scolari vede portugalské fotbalisty už šest let, byl s nimi ve finále mistrovství Evropy a v semifinále mistrovství světa, ale až teď  v Ženevě prý zahráli podle jeho představ. Příští soupeř českých fotbalistů nasadil v premiéře, v níž porazil Turky 2:0, laťku opravdu hodně vysoko.
O svém vítězství sice definitivně rozhodl až v nastaveném čase, soupeře však jasně přehrál ofenzivním fotbalem, ale i kolektivním výkonem, což pro Portugalce není zrovna typické. Při dvou tyčích a jednom břevnu chyběly jen centimetry k tomu, aby Turky vyprovodili pětibrankovým debaklem. I proto mohl Scolari spokojeně konstatovat, že jsou na správné cestě.
"Za léta, co vedu portugalský tým, jsme konečně ukázali podívanou, jakou očekávám," řekl po utkání devětapadesátiletý kouč, který v roce 2002 dovedl Brazilce ke zlatu na mistrovství světa. 


Hru Portugalců zdobil týmový duch

Brilantní techniku od jeho hráčů diváci očekávají vždy, ale tentokrát v ní nebylo nic samoúčelného a sobeckého. "Nejdůležitější je, že jsme hráli jako skutečný tým. Ten týmový duch rozhodl o naší výhře," liboval si autor první branky Pepe.
I Cristiano Ronaldo, jemuž experti občas vyčítají příliš individualistický přístup, hrál pro mužstvo a přestože byl se šesti pokusy zdaleka nejpilnějším střelcem, dokázal stejně často připravovat šance pro spoluhráče. Od agentury AP dostal nejlepší hodnocení ze všech hráčů - osmičku.
Byl u zrodu první branky a druhý gól byl z velké části jeho zásluhou. "Když střídal Nuno Gomes, požádal jsem ho, aby mu dal kapitánskou pásku. Tím Cristiano dostal novou motivaci, znovu se zvedl a předvedl svůj úžasný driblink," popsal Scolari situaci před druhým gólem. 


Česko bude jiný soupeř 

O Turcích hovořil jako o odvážném mužstvu, ale už vyhlížel i příští zápas. "Musíme si udržet správný rytmus i sebevědomí, kterého však nesmí být příliš. Češi hrají úplně jiným stylem a my jsme teprve v polovině cesty," mírnil Scolari euforii.
Na zemi se snažil zůstat i Ronaldo. "Nemyslím si, že z nás tohle vítězství udělalo favorita turnaje, ale určitě je důležité, že se nám začátek povedl. To nám v dalších zápasech může pomoci," řekl útočník Manchesteru United. 


Turci se musí hodně zlepšit 

Turecký trenér Fatih Terim už má o portugalské síle jasno. "Je velmi těžké hrát proti jednomu z největších favoritů turnaje, který má tolik mimořádných hráčů," řekl po utkání. Přesto si nemyslí, že by mezi oběma týmy byl nějaký propastný rozdíl.
"Paradoxně jsme dostali první gól v okamžiku, kdy jsme začínali získávat půdu pod nohama. Byla to souhra okolností. Naši střední obránci měli zdravotní problémy a na chvíli jsme ztratili koncentraci," řekl Terim. Své svěřence trenér po porážce nezatracoval. "Bylo tam hodně věcí, které se mi líbily. Ale zároveň toho musíme proti Švýcarsku hodně zlepšit. Příliš jsme otvírali hru a do útoku jsme někdy chodili bezhlavě," dodal turecký kouč.

rk, / (hav)
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události