Fotbal

Sedm statečných na Euru

Trenérští staříci šéfují fotbalové Evropě.

I tak by se dal popsat fakt, že na evropském šampionátu působí hned 7 trenérů, kterým je šedesát nebo více. Šest desítek let už má za sebou kouč Rakušanů Josef Hickersberger, o rok starší je holandský kouč Rusů Guus Hiddink, 64 let má Švýcar Koebi Kuhn, o rok starší je Leo Beenhakker.Karel Brückner se svými 68 lety není mezi trenéry nejstarší. Španěl Luis Aragones a Otto Rehhagel oslaví záhy po skončení šampionátu dokonce sedmdesátiny. Rozdělit trenérskou obci na Euru na poloviny, by mohl trenér Portugalců Luis Felipe Scolari, kdyby byl o pět měsíců starší.

40 letý zelenáč Slaven Bilič

Když téměř sedmdesátiletí kmetové Rehhagel a Aragones začali po skončení aktivní kariéry v roce 1974 trénovat, tak bylo nejmladšímu kouči na šampionátu Slavenu Biličovi 6 let. „Samozřejmě, že zkušenosti jsoudůležité a já bych moc rád měl za sebou už pět velkých reprezentačních turnajů. To ovšem neznamená, že teď nejsem připravený na trénování,“ komentoval svůj nízký věk chorvatský kouč.


„Když vidím staré pány mezi trenéry, tak je to fajn. Neztrácejí ten zápal a chuť do trénování ani ve vysokém věku. Kdyby to tak bylo, tak Hiddink, Scolari nebo Beenhaker by netrénovali na tak vysoké úrovni. Hlad po úspěchů jim zůstal a navíc mají ohromné množství zkušeností,“dodal.

Wenger nemůže věřit svým očím

Trenér Arsenalu Arsene Wenger, který na svých 58 let vypadá také výborně tuto situaci považuje za těžko pochopitelnou. "Když se podívám na tento turnaj, tak nemohu věřit svým očím," řekl Wenger.


"Před dvaceti lety by byl zázrak, aby trénoval někdo, kdo má více než 60. Dnes trénují národní týmy lidé, jimž je téměř 70. Je to neuvěřitelné, zvlášť když si uvědomíte, jaký tlak je na ně vyvíjen," řekl respektovaný trenér.

jvl, Reuters, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události