Fotbal

Ronaldo vs. Vlček: Kdo je rychlejší?

Zajímá vás, co říkají magická čísla o Portugalcích, příštích soupeřích Čechů? Proti Turkům byli statisticky výborní.

Obrana není němou barikádou

Obranná řada ve složení Ferreira, Carvalho, Pepe a Bosingwa vytvořila pružnou síť, do které se zachytávala většina tureckých útoků. Ale pozor. Portugalští obránci nejsou žádnou zdí, od které by se míče pouze odrážely. Jsou výborní a téměř bezchybní v rozehrávce. Podle firmy, které zpracovává pro pořadatele evropské šampionátu statistiky, zaznamenaly v zápase s Tureckem výbornou úspěšnost přihrávek. Bosingwa jich rozdal 52, Pepe 46, Paulo Ferreira 44 a Ricardo Carvalho 42, přičemž všichni dosáhli 80% úspěšnosti. Pouze Bosingwa měl úspěšnost 70%.

Záložní řada, škatulata hejbejte se

Vedle hvězdného Ronalda, kterého snad není třeba představovat nastupují v záloze ještě Deco z Barcelony, Moutinho ze Sportingu Lisabon a Simao z Atletica Madrid.  Pokud Cristiano Ronaldo vyniká rychlými průniky do obrany a výbornou hrou dopředu, tak Deco s Moutinhem vytvořili v záloze dvojici k pohledání. „Trenér měl výborný nápad, že nás dva dal do zálohy vedle sebe. Cítím, jak Moutinho výkonnostně roste zápas od zápas. Je to výborný hráč do kombinace,“ komentoval vydařenou spolupráci s 21letým Moutinhem zkušený Deco.


Záložník Barcelony byl v prvním utkání vůbec žhavý do kombinace oproti zvyklostem. Za celý zápas měl podle statistik na kontě 56 přihrávek, z nichž si 61 % našlo svůj cíl. Takový Cristiano Ronaldo si jich zapsal připsal 37  s podobnou úspěšností. Mladíček Moutinho zaznamenal o jednu přihrávku méně, ale procentuální úspěšnost jeho pasů byla neuvěřitelných 89%, což znamená, že přesných bylo 32 přihrávek. Petit byl podobně úspěšný s 37 pasy a úspěšností 86 %. Poslední člen zálohy Simao poslal svým spoluhráčům sice pouze 33 přihrávek, zato s 82% úspěšností.

Nejčilejší spolupráce

Nejčastěji míč létal mezi mezi obránci Paulo Ferreirem a Richardem Carvalhem, kteří si poslali 12 míčů, pak mezi Pepem a Bosingwem s 11 přihrávkami. Paulo Ferreira a záložník Decu si přihráli celkem 10 krát.

Na Portugalce budou Češi potřebovat síť

Češi by měli zůstat při své obranné taktice a nepouštět se s Portugalci do boje na otevřeném prostoru. To tvrdí oficiální statistika evropského šampionátu, která si vzala pod drobnohled maximální rychlosti jednotlivých hráčů v prvním utkání. Zatímco Portugalci svištěli kolem svých tureckých soupeřů až rychlostí 28, 57 km/ h v případě Carvalha, tak Češi se po hřišti ve srovnání s Portugalci pohybovali vycházkovým tempem. Nejvyšší rychlost  24, 46 km/h vyvinul Stanislav Vlček.


Srovnání rychlostí ostatních hráčů dopadlo stejně tristně. Na druhém místě v portugalském dresu byl Ronaldo  s 28,45 km/h proti Plašilovi s 24,32 km/h. Pomyslný bronz bral Simao s 26,04 km/h, za kterým by  se ploužil Václav Svěrkoš pohybující se rychlostí 23,82 km/h.

Jsou to sice jenom statistická čísla, ale příkaz by měl znít jasně. Nepouštět se s Portugalci do hry nahoru dolů.

jvl, castrolindex.com, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události