Fotbal

Stačí Čechům remíza, nebo ne?

Odpověd zní: Nestačí!

Ještě v devadesáté minutě napínavého utkání Švýcarsko – Turecko jsme se mohli obávat o výsledek. Kdyby totiž Švýcaři byli šťastnější a vyhráli, neměl by český tým postup ve svých rukách.


Pokud by pak domácí náhodou pokořili v posledním zápase Portugalce, nemusela by nám stačit nad Tureckem ani výhra 5:0. Nastala by totiž rovnost bodů Česko, Portugalsko, Švýcarsko.


O postupu by rozhodovala minitabulka. V tu chvíli si to možná nikdo ani neuvědomoval, ale měli jsme důvod fandit Turecku.

Vyhrálo Turecko, počítejme jinak!

Jasným postupujícím je Portugalsko, nikdo ho nemůže bodově předhonit. Naopak žádnou šanci už nemá Švýcarsko.
O druhém postupujícím se rozhodne v přímém souboji mezi Českem a Tureckem.


Kdo vyhraje, jde do čtvrtfinále, to je jasné. Ale co když zápas skončí remízou? Při pohledu do tabulky zjistíme, že mezi Českem a Tureckem vládne absolutní shoda. Stejný počet bodů i stejné skóre. Při remíze tak vstoupí do hry další kritéria.

Objevily se rozporuplné informace, o jaká kritéria se jedná. V případě rovnosti bodů i skóre prý rozhoduje koeficient UEFA. To je sice pravda, ale!!!!

Jedna výjimka!

Existuje jedna výjimka a ta pasuje přesně na náš zápas s Tureckem. Pokud se rozhoduje mezi týmy, které hrají vzájemný zápas, rozhodnou o postupujícím pokutové kopy!

Pravidla UEFA pro postup ze skupiny při shodě bodů:


1. Shoda dvou týmů – vzájemný zápas, pak rozdíl v celkovém skóre, pak vyšší počet vstřelených branek celkem. V případě, že jsou kriteria stejná i po posledním zápase a týmy hrají spolu, postupujícího určí penalty.


2. Shoda tří týmů – body ze vzájemných zápasů, pak rozdíl ve skóre vzájemných zápasů, pak vyšší počet vstřelených branek ze vzájemných zápasů.


Po vyčerpání všech možností:
1. lepší koeficient bodů z utkání kvalifikace MS
2. hodnocení fair play
3. los


Kompletní regule UEFA v anglickém jazyce najdete zde


Tabulka naší skupiny před posledním kolem:


1. Portugalsko 2 2 0 0 5:1 6
2.- 3. ČR a Turecko 2 1 0 1 2:3 3
4. Švýcarsko 2 0 1 1 1:3 0


rad, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události