Fotbal

Porazíme Turky? Pak nás čeká Chorvatsko!

Nevyzpytatelný tým, který si dokáže poradit s Anglií i Německem. Podívejte se na videoreportáž!


Pokud se českým reprezentantům povede pokořit Turky, rozhodně je ve čtvrtfinále nečeká procházka růžovým sadem, ale špičkový evropský tým - Chorvatsko.

Porazili Němce i Anglii

Jestli je někdo tipován na černého koně šampionátů, pak to jsou právě Chorvaté, jeden z nejsilnějších celků současné fotbalové Evropy. Právě díky nim chybí ve Švýcarsku a Rakousku Beckham a spol. Právě oni dokázali přejet nejúspěšnější tým v historii mistrovství Evropy Německo 2:1 a připomněli svou doposud nejslavnější výhru – 3:0 ve čtvrtfinále mistrovství světa v roce 1998 ve Francii. V prvním zápase proti Rakousku sice podali nepřesvědčivý výkon, ale podobně jako Češi v utkání s Portugalskem se ukázali proti Německu v úplně jiném světle.


Chorvatský kouč Slaven Bilič si má v kádru šest fotbalistů z bundesligy, uzdravil se i záložník Luka Modrič, kterého trápila po prvním utkání achilovka.

Touha po úspěchu

Chorvaté touží na letošním Euru uspět. O motivací víc mají kvůli neúčasti své největší hvězdy – Eduarda. "Eduardova neúčast je handicap, to všichni cítíme, protože je to jeden z nejlepších útočníků na světě," řekl k tomu Bilič. Rodilý Brazilec přišel o jistou nominaci po brutálním faulu Martina Tailora v utkání Premiér League.

Jsou Chorvaté nacionalisté?

Fotbalisté i fanoušci úspěch i neúspěch svého týmu vždy hodně prožívají. Na fotbalové scéně mají stejně jako na té politické samostatnost od rozpadu Jugoslávie. Když vyhrají, pouští si v kabině písně ultrapravicové chorvatské kapely Thompson. Ta prý ve svých písních oslavuje fašistický režim, který vládl v Chorvatsku za druhé světové války.


"Po zápase byla v kabině pochmurná nálada, tak jsem pustil písničku a řekl hráčům, ať si zazpívají, protože vyhráli," citovala Biliče agentura po zápase s Rakouskem. "Měli jsme tam cédéčko od Thompsonu.“ V Chorvatsku je skupina velmi populární, jméno má podle amerického samopalu.

Co budou zpívat fanoušci?

Po utkání s Německem zpívali Chorvatští fanoušci typické „ Deutschland, Deutschland auf wiedersehen“. Doufejme, že pokud se naši dostanou do čtvrtfinále, neuslyšíme příští týden zpívat „Češi nashledanou“!

rad, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události