Fotbal

Korupční skandál řeší třetí fotbalová liga

Nejen v prvoligovém fotbale plavou kapříci a padají kila hrušek a jablek.

Nekalým praktikám se daří i ve třetí nejvyšší fotbalové soutěži, kde se do korupční aféry namočil kolínský fotbalový klub. Jeho předseda se měl na jaře pokusit uplatit hned tři zápasy. Znovu se tak potvrzuje, že korupce není jen otázkou prvoligových klubů, ale je přítomná na všech úrovních, pouze se o tom v médiích nemluví.Pro záchranu udělám cokoliv

Hlavním motivem předsedy kolínského klubu byl pokus o záchranu svého týmu před pádem do divize. Podle policie mělo dojít k uplácení rozhodčích. Při dvou zápasech v dubnu a květnu nabídl proto úplatky patnáct a dvacet tisíc korun. V této chvíli už ho policisté sledovali.


„Očekávali jsme, že i během dalšího utkání by mohlo dojít k další nabídce a k té skutečně došlo. Žádný z těchto zápasů nebyl ovlivněn, což dokazují i výsledky zápasů,“ řekl mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Mgr. kpt. Roman Skřepek.

Půjde předseda za katr?

Televizi Nova se podařilo zastihnout i obviněného předsedu kolínského fotbalového klubu. „Nemá cenu kolem toho něco dělat, to se všechno vysvětlí a ukáže,“ řekl naší televizi.


Vyšetřovací spis už každopádně dorazil na okresní státní zastupitelství v Kolíně. Pokud soudce uzná předsedu klubu vinným z úplatkářství, hrozí mu až rok vězení.

Kapříkům se v českém chovu daří

Uplácení ve fotbale není ničím novým. V nejznámější kauze se tehdejší předseda Viktorie Žižkov Ivan Horník také pokoušel zachránit svůj klub před pádem do nižší soutěže. Místo konkrétních částek pak používal krycí názvy jako již zmínění kapříci, kila jablek, hrušek či jiného ovoce, které nabízel rozhodčím a delegátům fotbalového svazu.


Právě těmito metaforami si vysloužil proslulost a vstoupil i na divadelní prkna v podobě hry, kterou vymysleli pánové Lábus a Čtvrtníček. Tehdy se však jednalo o první ligu, takže i částky byly mnohem vyšší.

Korupci jsme vymýtili? Ale kdeže.

Tehdejší aféra a následné tresty měly být ozdravnou kůrou, která měla fotbal očistit. Kuloáry se však proslýchá, že situace je naprosto stejná jako před aférou "Horníkgate". Tento případ to alespoň částečně dokazuje.

Jaroslav Kasnar, s přispěním Jaromíra Vlčka, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události