Fotbal

Kdo postoupí do finále?

EURO vrcholí: ve středu se střetnou Němci s Tureckem. Ve čtvrtek vyzvou Španělé Rusy

Hraje se o finále EURO 2008. Jedni skončí těsně před branami finále. Druzí budou oslavováni jako hrdinové. Jak to všechno dopadne?

Turecko - Německo

Favorit je jasný. Němci po nepřesvědčivých výkonech ve skupině zabrali a jejich výkony se neustále lepší. Po krásné přestřelce s Portugalskem si věří i na Turky a chtějí zastavit jejich cestu do Vídně. Na videoreportáži najdete informace z přípravy obou týmů.Turci nemají koho postavit!

Turecko řeší velké problémy se sestavou. Kouči Terimovi chybí devět hráčů! Navíc většina z nich je členy základní jedenáctky. Turkům bude chybět i jejich jednička na postu brankáře Volkan Demirel, který stále pyká za zbytečné vyloučení v zápase s českou reprezentací. V turecké brance se tak opět objeví Recber Rüstü, který ve čtvrtfinále s Chorvatskem chytil v penaltovém rozstřelu pokus Mladena Petriče a přispěl k senzačnímu postupu. Dvougólový turecký střelec Nihat se na trávník také nepostaví, stop mu vystavilo zraněné stehno. Turci doplácí na svou horkokrevnost - čtyři z devíti absentujících hráčů nepustí do hry disciplinární tresty.

"Věříme si," zní z tureckého tábora

Ale vzdávat se před bitvou? To od Turků nečekejte. Zvláště potom, co dokázali otočit dva, již jasně prohrané zápasy. "Všichni si myslí, že Němci jsou favority. To nás ale motivuje ještě více. Proti Německu si opět budeme věřit. Víme, co jsme dokázali a jsme na to hrdí,“ řekl Semih Şentürk, střelec vyrovnávacího gólu proti Chorvatsku. „Je potřeba se na Němce dobře takticky připravit. Trenér nám určitě dá návod, jak uspět,“ doplnil obránce Hamit Altintop. Kompliment na adresu Turků složil i trenér Chorvatska Slaven Bilič. "Turci jsou jako kočky s devíti životy. Jestli budou mít tolik štěstí a kvality jako dosud, tak v semifinále porazí i Němce," pronesl.

Postaví brankáře na místo stopera?

Na lavičce Turecka budou při zápase pouze tři hráči. Jedním z nich bude brankář Tolga Zengin, který bude v případě nouze připraven naskočit do obrany. Všichni ale doufají, že tato kuriozní situace nenastane.

Löw má z čeho vybírat

Příjemné starosti má naopak trenér Německa Joachim Löw. Je mu k dispozici kompletní kádr, a tak řeší koho poslat na trávník od začátku zápasu. Připraven bude i Thorsten Frings, který si zlomil žebro v posledním utkání základní skupiny proti Rakousku.
"Už trénuje úplně normálně s ostatními, jen musí nosit ochrannou bandáž. Bude se asi muset smířit s trochu nepříjemnou bolestí. Hrát ovšem může," prohlásil dnes německý trenér. "Frings je náš klíčový hráč. Na jednu stranu bych ho chtěl postavit, na druhou zase nechci rozbíjet vítěznou sestavu. Budu mít hodně těžké rozhodování," uvedl Löw.

Rizikový zápas

V Německu žije kolem dvou milionů Turků a půl milionu se hlásí k tureckým kořenům. Do Turecka zase každý rok míří na dovolenou až 4 milióny německých občanů. Oba národy se tak velmi dobře znají a sportovní rivalita mezi jejich týmy je značná. Dříve docházelo mezi přistěhovalci a rodilými Němci často ke konfliktům, ale v posledních letech se situace zlepšila a třetí a čtvrtá generace německých Turků je již plně integrována do společnosti.
Například i turečtí reprezentanti Hamit Altıntop a Hakan Balta jsou německými rodáky. V Berlíně se očekává v ulicích až půl milionu lidí, kteří budou sledovat zápas v přímém přenosu.Ve druhém semifinále se potká Španělsko a Rusko

Španělé konečně prolomili prokletí z velkých turnajů a postoupili mezi nejlepší čtyři týmy turnaje. Největší podíl na postupu ze čtvrtfinále měl brankář Iker Casillas, který přiváděl italské exekutory pokutových kopů k šílenství. A nebyla to náhoda. „Trenér brankářů mu řekl, kam italští hráči obvykle míří. Ještě ráno se spolu dívali na video a rozebírali detaily,“ řekl po výhře trenér Španělska Luis Aragonés.
Španělé mají jedinečnou šanci dokráčet až do finále a připsat si první vítězství na EURO od roku 1964.


Černý kůň turnaje

Rusové mají motivace také dost. Poprvé v historii postoupili do vyřazovacích bojů a navíc mají šanci odčinit prohru 1:4 ze základní skupiny. "Nechci pomstu. Chci vyhrát,“ řekl kapitán ruského týmu Sergei Semak. "Není důležité, zda je to Španělsko, či Itálie. Nejdůležitější je, že jsme v semifinále," doplnil. Rusové potvrzují slova některých expertů, kteří je pasovali na černé koně letošního turnaje EURO. Mohou celý turnaj vyhrát?

Budou chybět opory?

Diniyar Bilyaletdinov, útočník Ivan Saenko a obránce Aleksandr Anyukov absolvovali individuální trénink. "Mají nějaké drobnější šrámy, ale nejsem schopný říci, zda budou proti Španělsku schopni nastoupit,“ řekl Guus Hiddink, strůjce ruského zázraku.

Španělský trenér končí

Ať už utkání skončí jakýmkoli výsledkem, jedno je jasné: kouč Aragonés po šampionátu skončí. "Jsem hrdý, že má práce je vnímána pozitivně, ale více jsem hrdý na to, jakou skvělou skupinu hráčů tu po sobě zanechám,“ emotivně sdělil lodivod Španělska. Rozloučí se s hráči vítězstvím?

hrc, uefa
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události