Sport

Pražské schody spláchla bouřka

Cyklistický závod Pražské schody jsou nejlépe obsazeným závodem v České republice. Počasí však hvězdy moc nezajímají.

Pořadatelé Pražských schodů museli být na začátku v extázi. Krásné počasí, houfy lidí kolem trati a hlavně startovní pole nabité cyklistickými hvězdami. To ovšem nevěděli, co se bude dít potom.

Nejlepší bikeři světa v Praze

Na startu nechyběl dvojnásobný vítěz pražského závodu Švéd Fredrik Kessiakoff, letošní mistr Evropy a nedávný bronzový medailista z mistrovství světa horských kol Švýcar Florian Vogel nebo několikanásobný medailista ze světového šampionátu Belgičan Roel Paulissen. Do boje s náročnou tratí se pustila i kompletní česká bikerská špička v čele s olympionikem Jaroslavem Kulhavým nebo nejlepším paralympikem Václavem Ježkem.

Hororový profil Pražských schodů

Profil závodu vedoucí malebnými uličkami je bez nadsázky strašný.  Jezdci se nejdřív musí prát s drsným stoupením Nerudovou ulicí a následným brutálním sjezdem vedoucím po 189 zámeckých schodech. Po jeho absolvování cítí bikeři každý sval v těle. V závodě, kde se buď stoupá nebo padá volným pádem po schodech, není možnost oddechu.


Tohle cyklistické inferno odstartoval Daniele Pontoni, bývalý cyklokrosový světový šampion a výborný biker. Od začátku byli na špici závodu hodně vidět Švýcar Vogel, Belgičan Paulissen a ve světové konkurenci se neztrácel ani Jaroslav Kulhavý. Favorit Kessiakoff začal opatrněji, ale postupně se začal propracovávat dopředu.

Ve zkráceném závodě zvítězil Paullisen

Tato sestava kroužila v čele Pražských schodů až do té doby, než cyklistickou lahůdku ukončila průtrž mračen. Ta startovní pole bez nadsázky málem  spláchla z Pražského hradu až na Malostranské náměstí. "Takový závod jsem ještě nezažil. Při startu sluníčko a vedro, v závěru liják, který znemožňoval prakticky závodit. Shora se valil proud vody a zadní kolo podkluzovalo," popsal podmínky na trati Jaroslav Kulhavý, který skončil druhý.
Vedení závodu se proto rozhodlo pro naprosto nepřijatelné podmínky ukončit. „Kvůli průtrži mračen byl závod o patnáct minut zkrácen. Vítězem se stal Roel Paullisen z Belgii, který v tu chvíli vedl,“ konstatoval otec závodu a cyklistický guru Robert Bakalář.


Výsledky:


1. Paulissen (Belg./Canonndale Vredestein) 46:27, 2. Kulhavý (ČR/Michelin Specialized), 3. Škarnitzl (ČR/dimp Giant) oba -1, 4. Vokrouhlík (ČR/Factor Bike team) -2, 5. Ježek (ČR/Spinning MB) -10, 6. Craig (USA/Giant) -20, 7. Boudný (ČR/DekHome Canonndale) -30, 8. Kessiakoff (Švéd./Full Dynamix) -39, 9. Spěšný (ČR/Merida Biking) -1:04, 10. Novák (ČR/DekHome Canonndale) -1:12.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události