Sport

"Vamos" straší letos soupeře

Španělští fanoušci se mají ještě letos na co těšit. Reprezentanti jejich země prolamují prokletí.

Když fotbalová reprezentace porazila ve čtvrtfinále EURO po penaltách Italy, prolomila 88 let trvající prokletí. Tak dlouho nedokázali hráči z Pyrenejského poloostrova uspět v soutěžním zápase proti čtyřnásobným mistrům světa. Po tomto velkém úspěchu spadla z Aragonesových svěřenců pověstná psychická deka a baletním stylem si dotančili až pro titul evropských šampionů.

Titul po 44 letech

Odborníci i fanoušci vzali triumf španělské útočné hry s povděkem. Oslavy titulu v zemi byly mocnější o to, že miláčci fotbalové země usedli na kontinentální trůn po dlouhých 44 letech. Svého jediného triumfu na MS, či ME dosáhli v roce 1964 před domácím publikem. Od té doby místní fotbalovou reprezentaci poškozovala především řevnivost mezi hráči z jiných klubů.


Letos se oproti tomu Aragonesův výběr prezentoval týmovým výkonem, podpořeným silnými individualitami. Nejlepším střelcem se stal David Villa, který předčil i autora vítězné branky z finále a hvězdu Premier League Fernanda Torrese. Zálohu řídil barcelonský Xavi, který byl zvolen nejlepším hráčem šampionátu. Fanouškům se zase nejvíce líbil brankář Realu Madrid Iker Casillas.

Casillas jako Nadal

Ten svůj tým podržel nejen při penaltách s Itálií, spoluhráče navíc kapitán týmu z branky neustále povzbuzoval mohutnými výkřiky: „Vamos!“ Ekvivalent k českému „Do toho!“, nebo „Jedeme!“ před ním proslavil jeho krajan známý buldočí vůlí, čerstvý vítěz tenisového Wimbledonu Rafael Nadal.


Rafa ukončil v jednom z nejúchvatnějších zápasů historie pětileté kralování švýcarského fenoména Rogera Federera na kurtech v All England Clubu. Mladý Španěl má jako jeden z mála současných tenistů s králem bílého sportu pozitivní bilanci. Nejvíce ho trápí na Roland Garros v Paříži, kde vyhrál už čtyřikrát v řadě a brání svému sokovi získat jediný grandslamový titul, který mu stále uniká.

Přichází éra Nadalova kralování?

Po nervy drásající pětisetové bitvě mu sebral královské žezlo i na londýnské trávě a přibližuje se Švýcarovi v čele žebříčku. Diváci v Londýně mohli několikrát vyslechnout Nadalův výkřik „Vamos“ se zaťatou pěstí. Díky němu má na kontě letos už dva grandslamové tituly, zatímco Federer ani jeden.

dfk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události