Katar - místo, kde se hraje MS ve fotbale 2022

Hlavní město:
Dauhá
Rozloha:
11 473 m2
Počet obyvatel:
2,8 mil.
Zřízení:
Absolutní monarchie
Emír:
Tamín bin Hamád Ál Thání
Měna:
Katarský rijál
#
Logo MS ve fotbale 2022 v Kataru

Katar má třetí nejvyšší zásoby ropy i zemního plynu. Země je díky tomu velmi bohatá. Mezinárodní měnový fond zveřejnil, že Stát Katar (oficiální název) je třetí nejbohatší stát na světě z hlediska HDP (za Lichtenštejnskem a Singapurem).

V zemi žije pouze 300 tisíc rodilých Katařanů, zbytek obyvatel je tvoří přistěhovalci.

Katar se stal nezávislým státem v roce 1971. Dlouho se tehdy vyjednávalo o tom, jestli se Katar nepřipojí ke Spojeným arabským Emirátům, nakonec se ale rozhodl pro samostatnost.

Specifika a zajímavosti k MS v Kataru

Novinkou je omezení alkoholu na MS. Bude možné ho pít jen ve speciálních zónách ve speciální časy.

Poprvé v historii Mezinárodní fotbalové federace FIFA byly na závěrečný turnaj mistrovství světa mužů nominovány také ženské rozhodčí. Jedná se o trojici Frappartová (Francie), Mukunsangaová (Rwanda) a Jamašitová (Japonsko). Další tři asistentky potom budou na čárách. "Proces zařazování žen započal před několika lety nasazováním ženských rozhodčích do mládežnických a mužských soutěží FIFA. Výsledky jsou důkazem, že rozhoduje kvalita, a ne pohlaví," prohlásil bývalý italský sudí a šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Nový maskot MS v Kataru se jmenuje Laíb, což znamená supertalentovaný hráč. Jedná se o prvního maskota, který nemá nohy. "Jsme si jisti, že fanoušci budou milovat tuto zábavnou a hravou postavu. Laíb bude hrát zásadní roli v zapojení mladých a starých příznivců během mistrovství světa ve fotbale v Kataru," prohlásil zástupce generálního ředitele pro marketing a komunikaci fotbalového mistrovství Khalid Ali Al Mawlawi.

Pořadatelé v rámci mistrovství světa představili čtyři oficiální hymny. Těmi jsou Light The Sky, Hayya Hayya, Arhbo a The World is Yours to Take.

Zajímavosti o stadionech k MS v Kataru

#
STADIUM 974 z přepravních kontejnerů | Zdroj: Profimedia

Rozhazující šejkové se chtěli vytáhnout a nechali postavit 8 hypermoderních stadionů na místech, kde před pár měsíci poletoval jen štěrk a písek. Z prázdnoty je rázem přehlídka přepychu a luxusu. Rozpočet nikoho netrápil, a tak to bude nejdražší fotbalová akce v dějinách. Osmadvacetidenní katarské radovánky vyšly na stejnou sumu, za kterou by vláda České republika pokryla fungování země na příští 3 roky. Celková částka činní 5,5 bilionů korun.

"Kvůli šampionátu jsme postavili i nové stanice metra a hotely. Tímhle ale nekončíme, usilujeme o olympiádu v roce 2032," prozradil Khalifa Al Mana, který je projektovým manažerem jednoho ze stadionů.

Dohromady se odehraje 64 zápasů. V Lusailu byl postaven Lusail Stadium s kapacitou 80 tisíc lidí. A právě tam se odehraje i finálový duel. V Al-Chúru přivítá týmy Al-Bayt Stadium, na který se vměstná 60 tisíc diváků. V Dauhá se bude hrát na dvou stadionech, konkrétně na Stadium 974 a Al-Thumama Stadium. Oba mají kapacitu 40 tisíc. V Al-Rajánu se bude bojovat také na dvou stáncích. Na reprezentační výběry čekají souboje na Khalifa International Stadium s kapacitou 45 416 diváků a na Education City Stadium s kapacitou 45 350 diváků. Posledním hostitelským městem je Al-Wakrah, kde se bude hrát také na dvou stadionech. Na Ahmad Bin Ali Stadium se vejde 44 740 lidí a na Al-Janoub Stadium rovných 40 tisíc.

MS ve fotbale 2022 bude na Nově

MS ve fotbale živě online na Voyo
#
Fotbalové studio TV Nova

"Naším cílem je neustále rozšiřovat naši už tak velmi bohatou sportovní nabídku, a to se získáním práv na mistrovství světa ve fotbale maximálně povedlo. K Lize mistrů UEFA teď přidáváme další prémiový produkt s globálním přesahem. Zápasy mistrovství světa prožívá celý svět – je to oslava sportu jako takového, národní hrdost, společná radost z výhry, ale i smutek z prohry. Zároveň se také těšíme na novou, unikátní spolupráci s kolegy z České televize na této světové sportovní akci," řekla k významnému projektu generální ředitelka skupiny Nova Klára Brachtlová.

Velkou radost z rozšíření vysílacího portfolia má také šéf sportovní sekce televize Nova Dušan Mendel: "Na přelom listopadu a prosince se na Nově všichni moc těšíme, bude výzva divákům nabídnout nadstandardní servis z takto sledovaného turnaje. V redakci sportu máme profesionály s bohatými zkušenostmi z těch nejvěhlasnějších světových sportovních událostí – fanouškům připravíme skvělý doprovodný program. Přeji si, aby mistrovství světa zanechalo ve všech fanoušcích nezapomenutelné sportovní zážitky."

Program vysílání MS ve fotbale 2022 - Nova, Nova Action a Voyo