MotoGP

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Banner image

Sledujte všechny velké ceny MotoGP 2023 ve full HD na Voyo.cz

MotoGP

Mistrovství světa silničních motocyklů je mezinárodní seriál závodů motocyklů. Je rozdělen do několika výkonnostních tříd: nejvyšší MotoGP, Moto2 a Moto3. Mistrovství se skládá z několika dílčích závodů, označovaných jako velká cena (Grand Prix). První závod se jel v roce 1949. V roce 2019 vznikla nová třída MotoE, což je závod elektrických motorek. Jediným českým jezdcem na mistrovství světa je Filip Salač (v kategorii Moto2).

Závodí se na uzavřených závodních okruzích na speciálně upravených motorkách, závodním dnem je neděle. Jednotlivé třídy závodů se mezi sebou liší technickými specifikacemi motocyklů: v MotoGP se jezdí na maximálně čtyřválcových motorech do objemu 1000 cm3, v Moto2 jezdí motorky s tříválcovým motorem o objemu do 765 cm3, v Moto3 jednoválce do 250 cm3. Posledním mistrem světa v MotoGP se stal v roce 2022 Ital Francesco Bagnaia za Ducati Lenovo Team.

V roce 2023 zahrnuje kalendář MotoGP 20 velkých cen, nově v Indii. První závod se odehrál 26. března v Portugalsku, závěrečná velká cena sezony se pojede 26. listopadu ve španělské Valencii. Velká Cena Brna i v letošním kalendáři chybí, důvodem je odkládaná oprava povrchu.

Jezdci jsou rozděleni do 11 týmů po dvou jezdcích. Před samotným závodem se jezdí kvalifikační jízdy Q1 a Q2 a nově Sprint Race, ze kterých mohou nejlépe umístění jezdci získat další body do tabulky.