Fotku Marcy Bordersové zná celý svět. Ohlíží se na fotografa zasypaná žlutavým prachem – zbytky Světového obchodního centra.
Jedenáctého září 2001 dopoledne stála u kopírky v Bank of America v 81. patře severní věže. Když do budovy dvanáct pater nad ní narazilo letadlo, rozběhla se po schodech dolů. Běžela téměř jedenapůl hodiny. Krátce poté, co se z budovy dostala, se jedna z věží zřítila. O chvíli později vznikl známý snímek, který jí dal přezdívku – „Dust Lady“ neboli „Dáma v prachu“.
Drastický zážitek tuto ženu poznamenal na dlouhé roky. Zavřela se do sociálního bytu v Bayonne ve státě New Jersey a odmítala vyjít ven. Bála se vozidel veřejné dopravy, veřejných budov, armádních zařízení. Měla noční můry.
„Slyšíte ta letadla? Já je slyším pořád... Vždycky se při tom přikrčím. Říkám si, že některé z nich může každou chvíli explodovat,“ popsala Marcy Bordersová své pocity loni časopisu Stern. Se svými strachy bojovala alkoholem.
Nemohla chodit do práce. „Od 11. září jsem už nepracovala. Ten den, co bych začala, by mě chytili teroristé. Pronásledují mě,“ řekla před rokem. Nakupovat jí chodili sousedé. Nedokázala si zajít ani na úřad pro podporu. Celá léta ji živila matka učitelka.
Sedmé výročí útoku ale už slaví s úsměvem na rtech, hlásí německý deník Bild. Má totiž pro co žít. Před pěti měsíci se jí narodil syn Zay’den. „Pomůže mi překonat minulost,“ doufá Bordersová.
Tlustou čáru za nočními můrami chce udělat i tím, že se zbaví starých šatů, které má v kdesi v plastikovém pytli. „Dám je do muzea, nebo vyhodím,“ plánuje dnes pětatřicetiletá žena. A hledá si práci. Nejradši by prý pracovala někde s dětmi.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz