Zpravodajství

Kupujete kapra? Dejte si pozor na vykuky!

Pokud chystáte na štědrovečerní tabuli kapra, tak si dejte pozor, aby vám na talíři nezhořkl.

I při prodeji kapra totiž můžete narazit na vychytralce, kteří vám můžou zkusit prodat rybu nějakým způsobem závadnou nebo se alespoň budou snažit, aby váš kilový kapr vážil minimálně kilo a půl."Nadsazování váhy je běžným trikem. Při koupi ryby by si proto měl každý zákazník dát pozor, jestli prodavač nepřidržuje váhu, aby si mohl naúčtovat nějaké to deko navíc," varuje mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková.


Dodává, že je lepší kapra kupovat v čistém stánku, na kterém jsou jasně uvedené ceny za samotné ryby i za další práci, jakou je například vykoštění nebo vykuchání koupené ryby. A dejte také pozor, aby nebyl kapr plný vody a tudíž těžší.


Mluvčí sdružení radí také těm, kterým se ryba vybraná prodavačem nelíbí. "Každý má právo vybrat si rybu, která se mu líbí. Pokud máte pocit, že právě ten váš kapřík je podezřele apatický a plave podivně, nebojte si říct o nějaký čilejší kousek," nabádá Picková.Pár rad přidává i Jaroslav Frydrýn z plzeňské Správy veřejného statku.


"Vždycky bych chtěl kapra před koupí vidět živého a ne že nám obchodník nabídne hned zabitého kapra a my si jej vezmeme. Ryba také na sobě nesmí mít jakýsi šedý povlak, musí mít jasně červené žábry a lesklé jiskrné oko," vysvětlil Frydrýn.


Srovnání cen ryb (Sádky Lahovice)


Podle Pavla Vrány z Českého rybářského svazu není od věci k rybě přičichnout, pokud ji kupujeme už mrtvou. "Při koupi živých ryb by měli lidé dát pozor mimojiné na to, jestli není váha namrzlá a plná ledu, protože pak by platili víc," zamýšlí se Vrána.


Dodává, že i když kapři stále českým stolům dominují, někde už na štědrovečerní tabuli nejsou. "Dnes už jsou oblíbené i štiky nebo sumci. A ryby prodává i barva šupin. Děti víc zaujme ryba se zlatými šupinami a rodiče se pak nechají snadno přemluvit," usmívá se Vrána.


Kapr je levnější než řízek


A pokud vás kromě barvy zajímá i cena, tak kapr v drtivé většině případů stojí o něco méně než klasické maso. Zatímco v Plzni se dá sehnat už od šedesáti korun za kilo, tak například v Praze je o deset až dvacet korun na kilo váhy dražší. Pořád ale vyjde levněji než vepřová kýta.


Zdroj: TN.cz


"Cena, za kterou jsme kapry prodávali, je stejná jako loni," říká Aleš Kříž z Rybářství Třeboň. Přímo u zdroje - tedy v sádkách v Třeboni, stojí kilo kapra od 69 do 79 korun.


Podle údajů řetězce Tesco dokonce kapr zlevnil. "Loni vyšlo kilo kapra od 82 do 97 korun za kilo, letos máme stanovenou maximální hranici na 92 korun," přiblížila ceny mluvčí řetězce Eva Karasová. Například v děčínském Tesku stojí kapr 79 korun za kilo. a je jedno, jestli nakoupíte vevnitř v teple nebo venku před vchodem.O kaprech je i naše poslední Sedmička na síti:
Petr Zelený, Jan Skala, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz