APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Vypreparované mrtvolky Bodies uvidíte v Brně

Proslulá a kontroverzní výstava lidských těl Bodies Revealed bude po Praze k vidění od 2. června také v brněnské Olympii.

Expozici pečlivě vypreparovaných a inovativními procesy konzervovaných reálných těl a jednotlivých orgánů si budou moci zájemci prohlédnout i v moravské metropoli. Návštěvníkům nabídne pohled na lidská těla v běžných životních situacích, která je mají seznámit s činností svalů, kostí a dalších tělesných orgánů při normálních i zátěžových činnostech.


Podobná výstava vyděsila německé politiky, protože tu mrtvoly byly naaranžovány do sexuální polohy.


“Po staletí studovala odborná lékařská komunita fungování orgánů na reálných tělech a teď má tuto možnost i široká veřejnost,” uvedl Roy Glover, hlavní odborný ředitel výstavy Bodies Revealed.


Výstava, která měla premiéru v České republice v květnu 2007 v pražské Lucerně, se ovšem nesetkala vždy s příznivým ohlasem. Před jejím otevřením se diskutovalo o tom, zda je etická. Zazněly i názory, které ji považovaly za nelegální. "Tělo zemřelého nemůže být objektem k vystavování. Zákon o pohřebnictví to přímo zakazuje. Samozřejmě s výjimkou těla zemřelého v rakvi před pohřbením,“ řekl tehdy předseda České anatomické společnosti Miloš Grim.


Příprava vzorků na výstavu je velice náročná a trvá několik měsíců, v případě celého těla i více než rok. Konzervování orgánů probíhá technikou nazvanou polymerová konzervace. Lidské tkáně jsou napuštěny tekutou silikonovou hmotou, která je později impregnována a ztvrdne.


Pro veřejnost bude výstava v brněnské Olympii otevřena denně od 10 do 20 hodin.

Jak to vypadalo na pražské výstavě Bodies? Podívejte se.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz