Zpravodajství

Air France hrozili bombou. Teď loví záchranáři trosky

Air France hrozili bombou. Teď loví záchranáři trosky
Zdroj: Mediafax

Britská média zveřejnila informace, že brazilskému letišti někdo vyhrožoval bombou jen čtyři dny před zmizením airbusu Air France.

Čtyři dny před zmizením airbusu dostalo letiště v Buenos Aires varovaní, že v letadle Air France, které poletí do Paríže, je bomba. Informaci zveřejnily britské deníky The Sun a Daily Mail. 


V inkriminovaný den pracovníci letiště posunuli pravidelný odlet letadla o hodinu a půl a na palubě airbusu hledali údajnou bombu. Pasažéry přitom z paluby neevakuovali. Bezpečnostní složky nic nenašly a letadlo následně odletělo do Paříže.


O čtyři dny později však zmizelo letadlo Air France na té samé trase. Jeho trosky se našly rozmetané po Atlantiku. K místu už vyrazilo brazilské námořnictvo. K pátrání po černé skříňce je připraven i batyskaf, jehož starší model zkoumal vrak Titaniku.


Francouzská policie nyní vyšetřuje, zda mají obě události nějakou spojitost. Žádná teroristická organizace se zatím k zodpovědnosti za zřícení letadla nepříhlásila. Zdroj z Air France však uvedl: "Teroristický útok nemůžeme vyloučit."


Další z pilotů Air France vyslovil domněnku, že se airbus střetl s vojenským letadlem nebo s letadlem drogových dealerů. "Mohlo se stát cokoliv. Třeba to byl střet s jiným letadlem. Pašerácké letadlo by nikdo nepohřešoval," řekl brazilský pilot Cedric Maniez.


"Muselo by se stát něco mimořádného, abychom byli schopni vysvětlit, co se stalo," prohlásil francouzský ministr dopravy Jean-Louis Borloo. "Obávám se, že havárie zůstane záhadou."


Potápěči začnou vyzdvihovat trosky letounu


Čtyři brazilské lodě spěchají k přibližně pětikilometrovému pásu, kde v úterý brazilský letoun objevil trosky havarovaného airbusu. Letoun s 228 lidmi zmizel při letu z Rio de Janeira do Paříže.


Potápěči začnou vyzdvihovat trosky letounu a zahájí pátrání po černých skříňkách, které by mohly objasnit příčiny nehody.


Pátrací letoun zatím objevil na místě kovové pláty, sedadla z letadla, nafouknutou záchrannou vestu a skvrnu na hladině, patrně od leteckého paliva. Trosky letadla budou vyzdviženy za pomoci vrtulníku.
 

Zdroj: Mediafax


Potápěči také zahájí pátrání po černých skříňkách, které ukládají data o letu a zaznamenávají komunikaci uvnitř kokpitu. Zařízení po ponoření do vody začne automaticky vysílat signál, který mohou zachytit průzkumné ponorky. Problémem však je, že v místě havárie je hloubka oceánu větší než 4000 metrů.


Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva prohlásil, že nepochybuje o tom, že černé skříňky budou nalezeny. "Myslím si, že stát, který dokáže najít šest tisíc metrů pod hladinou oceánu ropu, dokáže najít dva tisíce metrů pod hladinou letadlo,“ uvedl.


Analýza zařízení, která zaznamenávají komunikaci uvnitř kokpitu a ukládají data o letu, je patrně jedinou šancí jak poznat okolnosti nehody.


Zdroj: oficiální zdroj


Stroj zmizel z radarů v pondělí kolem třetí hodiny ráno středoevropského letního času, zřítil se do moře a nehodu nejspíš nikdo z 228členné posádky nepřežil.

 

Brazilské letectvo v úterý oznámilo, že 650 kilometrů severovýchodně od Brazílie spatřilo v Atlantickém oceánu trosky letadla z Airbusu A330-200 francouzských aerolinek Air France.


Odborníci spekulují o pěti možných událostech, které mohly zapříčinit pád letadla, podrobnosti TADY.


"Existuje slušná šance, že černá skříňka pád přežila. Největším problémem však bude ji nalézt, může to zabrat i měsíce. Je to hledání jehly v kupce sena," prohlásil Derek Clarke z americké společnosti Dives, která staví pro armády a vědecké skupiny hlubinné ponorky.


O případu dále čtěte:

 

- Otázky a odpovědi o tragédii Airbusu A330-200
 - Když má smrt dvě křídla… Videopřehled leteckých tragédií
 - Airbus A330-200: doposud bezpečný stroj s nejlepší pověstí
- Airbus se nemusí najít, i technika má své hranice


V této hloubce budou dálkově ovládané ponorky vystaveny extrémnímu podmořskému tlaku, který bude na hranici jejich technických možností. Ponorky s lidskou posádkou do těchto hloubek nejsou prozatím schopny proniknout.


Do průzkumu mořského dna okolo místa pádu letadla bude nejspíš nasazen americký batyskaf Alvin, jehož starší model v roce 1986 zkoumal vrak Titaniku v hloubce 4000 metrů pod hladinou Atlantiku.

Americké námořnictvo uvedlo, že jeho dálkově ovládané hlubinné ponorky byly schopny nalézt trosky letadel po podobných katastrofách i v hloubce 6000 metrů pod hladinou moře. Dokonce se jim z této hloubky podařilo vyzvednout na hladinu i černou skříňku.


Ačkoliv Clarke a další stavitelé hlubinných ponorek říkají, že ponor do této hloubky je nebezpečný, letečtí experti vidí mnohem větší riziko v tom, kdyby se příčina pádu neobjasnila.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz