Zpravodajství

Jedovatý plevel v salátu diskontu Plus. Zákazník byl naštěstí botanik

Starček obecný se v salátu "vydával" za rukolu. Řetězec Plus stáhl všechen nebezpečný salát ze svých německých obchodů.

Zákazník v německém Hannoveru měl štěstí, že se odborně zajímá o rostliny. Ve svém míchaném zeleninovém salátu z diskontu Plus totiž našel "listí", které se podobalo rukole, nebyla to ale rukola: jednalo se o listy jedovaté rostliny jménem starček obecný.

 

"Pro laika je obtížné rozeznat tuto rostlinu od rukoly," potvrdila agentuře Reuters mluvčí řetězce Plus. "Okamžitě jsme veškerý salát stáhli z prodejen," dodala.

 

Důvod k rychlé reakci opravdu byl. Starček je jedovatý, ve větším množství může vážně poškodit játra.

 

V sáčku ho přitom bylo opravdu hodně. Testy prokázaly, že 150 gramů salátu obsahovalo 2500 mikrogramů jedu, což je 2500krát víc než je povolená denní dávka.

 

Ministryně pro záležitosti spotřebitelů spolkové země Porýní-Falc Marnit Conradová v této souvislosti zákazníky upozornila: "To, co vypadá jako ovoce a zelenina, není vždycky jedlé. Nikdo by neměl jíst rostliny nebo jejich části, pokud chutnají zvláštně."

tn.cz / kap
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz