Zpravodajství

Eskalátor připravil dítě o prsty. Otec: Byl to šok

Sedmiletý chlapec jel s otcem a sestrou do kina. Na pojízdných schodech pražského metra ale pro něj začaly krušné chvíle.

Noha se sedmiletému chlapci do eskalátoru zaklínila v pátek večer ve stanici metra trasy B na Václavském náměstí.


"Jeli jsme v 19:25 hodin do kina. Na Můstku jsme sjížděli po eskalátoru dolů. Na konci se ozvala rána a synovi to vtáhlo nohu," popsal otec dítěte Denis Gaidoš.


K události okamžitě vyjeli hasiči. Chlapce vyprostili a záchranka ho převezla do nemocnice na Vinohradech. "Jsem se synem na plastické chirurgii, z pravé nohy mu museli lékaři amputovat tři prsty," dodal Gaidoš.


"Prsty se nepodařilo zachránit. Stav chlapce je už stabilizovaný," sdělila mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková. Dítě ovšem pravděpodobně čekají další operace.


Jeho otec věří, že se po úrazu brzy zotaví. Nástup do první třídy ale bude muset oželet.


Nehodu mu nikdo nedokázal vysvětlit


Dítě jelo v době úrazu tři schody před otcem. "Jak se to stalo, vůbec nevím. Syn měl na nohou botasky bez tkaniček. Nikdo mi to zatím nedokázal vysvětlil," dodal smutný rodič. Nehodu připisuje závadě na schodišti.


Technickou závadu ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák odmítá. Podle něj eskalátory musejí splňovat ze zákona pravidelné kontroly.


Eskalátor ještě v sobotu stál. "Podle zjištění v tomto konkrétním případě nedošlo k žádným technickým odchylkám od běžného standardu," řekl mluvčí pražského Dopravního podniku Ondřej Pečený. Na otázku, zda jde o běžnou situaci, odpověděl, že k zaklínění dětí občas dochází, k amputacím prstů ale jen výjimečně.


Denis Gaidoš očekává, že ho dopravní podnik kontaktuje. Pokud ne, ozve se podniku sám. Nechce, aby se podobná věc stala dalším dětem. O odškodném neuvažuje.


Další úrazy na eskalátorech


Naposledy eskalátory poranily prst na noze desetiletému dítěti na náměstí Republiky poslední červencový den. Více TADY.


Zhmožděnou nohu měl také šestiletý chlapec, kterému eskalátor zachytil nohu na Národní třídě v září loňského roku. Kluk skončil v nemocnici.


12. září 2007 ošetřili pražští záchranáři šestiletou dívku, která strčila ruku pod pás eskalátoru. Přišla o článek ukazováčku.


Několik rad odborníků, jak se chovat na eskalátorech:


Ujistěte se, že se vaše boty nebo boty dětí nedotýkají bočních lišt eskalátorů.


Přidržujte se zábradlí. Malé děti držte za ruku, aby v případě trhnutí nebo zastavení neupadly. Kontrolujte po celou dobu jízdy.


Nesedejte si na schody, zábradlí, nebo na boční stěny. Hrozí nebezpečí pádu nebo zachycení části oblečení či těla.


Nikdy nedovolte komukoli si na eskalátorech hrát.


Kočárky, chodítka nebo vozíky je lépe přepravovat výtahem.


Eskalátor je pohyblivé zařízení. Nezůstávejte bez důvodu v jeho blízkosti. Zachováváte tak bezpečnost svou i ostatních.


Podívejte se na reportáž


 

hav s přispěním Veroniky Forejtové, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz