Zpravodajství

Chanovští Romové: Nejsme žádná prasata, umíme se bavit

Romové v Chanově to umí pěkně roztočit. O víkendu se jich 250 sešlo na zábavě v kulturním domě. Reportérka tn.cz se tam vydala také.

Do malého kulturáku dorazilo po deváté večerní něco kolem 250 lidí. “Bylo by jich víc, dneska ale zrovna umřel jeden člen vážené místní rodiny, a tak všichni od nich zůstali doma,“ vysvětluje mi místní podnikatel Josef Tonka, který zábavu zorganizoval.


“Aspoň uvidíte, jak se umějí cigáni bavit, že to nejsou žádná prasata,“ zve mě dál do sálu a usazuje mě ke stolu s místními ženami.


Zábava se pomalu rozjíždí. O hudbu se stará bílinská skupina Ka-mi-ni-ko. “Jsme všichni bratranci, právě jsme se vrátili z Anglie, kde jsme dva roky hráli,“ vysvětluje mi jejich kapelník.


Prohlížím si ženy u stolu i mladší slečny. Skoro všechny z nich mají na sobě boty s hodně vysokými podpatky a na sobě něco blýskavého. Chlapi mají napomádované vlasy, na to že si všichni vyrazili jen o pár metrů dál do místního kulturáku, se hodili rozhodně do gala.


“Ten se k půlnoci opije a pak bude tahat každou sukni na parket, pak se tu můžete dočkat žárlivých scén,“ vysvětlují mi ženy při pohledu na jednoho z tanečníků.  Já zatím pozoruji starší tančící pár. Paní jen tak mezi tancem občas na partnera napřáhne a já čekám, kdy mu tu facku dá.


Mezitím se bavím s místními u stolu. Trápí je, že se do konce roku nezačne s plánovanou výměnou oken. “Bude zase zima v bytech,“ povzdechnou si ženy. “Všimnula jste si, jaký je tu pořádek?“ ptá se mě jeden z Romů. “To je díky panu Tonkovi, jen kdyby mu šla mostecká radnice na ruku,“ dodává.


Všichni se tu živě zajímají o dotace, shodují se, že by rádi šli do práce a vysvětlují: “Proč chodit do práce za pět tisíc na měsíc, když to dostanete od státu jako podporu, no uznejte. Ti mladí potřebují dostat šanci, když je necháme hnít v Chanově, budou spokojený s tím, jak žijou a budou to učit svoje děti. To se nesmí stát, my už to tu doklepeme, ale mladí mají mít lepší šanci než my.“


“Navíc, všechny výkopové práce stejně dělají cigáni, tak ať mi nikdo neříká, že nechtějí dělat,“ uzavírá debatu diskutující Rom a vrhá se na taneční parket.


K půlnoci se parket zaplňuje a rozhodně nejvíc to tu roztáčí starší generace. Čeští důchodci by se před nimi mohli stydět. Asi nejstarší tanečnicí je babička kolem osmdesátky. Ostatní “staroušci“ válí v rytmu čardáše a nezdá se, že by je to nějak unavovalo. Všichni se dobře baví. Nikdo se tu nepere, jen si občas všimnu některé z žen, jak má slzy na krajíčku. Vypadá to, že místní pánové dost žárlí. 


Po půlnoci vypukla taneční soutěž. Nejdřív bylo z pódia vyhlášeno, že první nejlepší pár získá pětistovku, po chvilkové poradě už to byly stovky jen čtyři. Začíná se tančit. Ženy odhazují vysoké boty a tančí jen tak naboso. Soutěž trvá dost dlouho, všichni ale se sobě typickým temperamentem tančí až se z nich kouří.


Odjíždím dlouho po půlnoci utahaná jako kotě. Chanovští pořád ještě křepčí na parketu.

Daniela Pilařová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz