Zpravodajství

Klaus vetoval zákon trestající řetězce za zneužití tržní síly

Klaus vetoval zákon trestající řetězce za zneužití tržní síly
Václav Klaus | Zdroj: Mediafax

Prezident Klaus vetoval zákon, který zvyšoval pokuty za zneužití tržní síly. Řetězce podle něj mohly platit až 10 milionů. Norma podle Klause nevhodně zasahuje do tržních vztahů.

"Zákon je zcela nevhodným regulačním zásahem do vztahů mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu. Vymyká se všem dosud zavedeným legislativním zvyklostem a vykazuje řadu legislativních nedostatků,“ zdůvodnil své veto prezident.


"Zákon porušuje principy hospodářské soutěže, vytváří ochranářský systém, omezuje možnost vyjednávání, porušuje důvěrnost obchodních jednání a ve svém dopadu sníží možnosti uplatnění malých českých dodavatelů, kvůli kterým byl zákon navržen,“ přidal Klaus konkrétní výtky.


Prezident připomněl, že zákon původně ani nebyl zamýšlen. Jeho funkci měl plnit „etický kodex“, který by si jednotlivé obchodní řetězce samy vytvořily. Namísto toho byl ale i přes nesouhlas Topolánkovy vlády přijat tento zákon. Kritizovaly ho i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Vysoká škola ekonomická a další.


"Zákon neposkytuje ochranu před možným zneužitím ekonomické síly obchodních řetězců. Bez ohledu na platnost jiných zákonů ukládá zákazy, které představují nepřiměřený zásah do smluvní volnosti a zasahuje do již platných právních předpisů. To platí především o jeho vztahu k zákonu o ochraně hospodářské soutěže, k němuž by měl být – podle důvodové zprávy – zvláštním předpisem. Obsah nového zákona a v něm použité metody regulace však vedou opačným směrem,“ míní Klaus.


"Největší nebezpečí vidím v dopadu na spotřebitele. V případě platnosti tohoto zákona hrozí zvýšení cen i zúžení nabízeného sortimentu, protože obchodníci se velmi pravděpodobně budou snažit vyhnout dopadům zákona a raději budou nakupovat jen u velkých výrobců a dávat přednost dovozům před nákupy u domácích producentů,“ vyjádřil své obavy z následků zákona Klaus.


Ze všech těchto důvodů vrátil normu zpět k projednání v Poslanecké sněmovně.

mad, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz