Zpravodajství

Dolejš a Milota odešli z vedení KSČM, Stodůlka skončil u lidovců

Dolejš a Milota odešli z vedení KSČM, Stodůlka skončil u lidovců
Zdroj: TN.cz

Jiří Dolejš a Čeněk Milota rezignovali kvůli korupční aféře na funkce v KSČM. Dolejš má navíc složit mandát.

Místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota rezignovali na své funkce ve straně. Dolejš má navíc zvážit, zda zůstane poslancem, vyzval ho k tomu výkonný výbor strany.

 

Rezignoval také tajemník KDU-ČSL Jiří Stodůlka. Ten dal v neděli svou funkci k dispozici kvůli svému chování v kauze lobbování za změkčení novely loterijního zákona.

 

Dolejš chce soud

 

Jiří Dolejš se však obrátil na soud, kam podal žalobu na ochranu osobnosti. Dodal, že se necítí vinen. Žalobu podal v úterý u městského soudu v Praze.

 

"V článku v Mladé frontě Dnes 'Co udělají politici za milion' jsou formulace, které musím chápat jako zavádějící a které vyvolaly následnou kampaň poškozující moji osobu. Rozhodl jsem se učinit příslušné právní kroky, abych se domohl soudně nápravy," řekl Dolejš. Věří, že se nakonec pravda potvrdí.

 

Tvrdí také, že se nedopustil žádného nezákonného jednání, protože debaty o finančním příspěvku pro stranu nebyla dotažená do konce.

 

"Je sice pravda, že přísně vzato trestný čin Dolejš nejspíš nespáchal, ale jednání ani nemohla být dotažena do konce, protože Mladá fronta Dnes jsou noviny a ne policie," komentuje případ analytik České televize Jindřich Šídlo.

 

Krátce po schválení úsporného rozpočtového balíčku otřásl českou politickou scénou skandál s úplatky za (ne)změnění zákona o hazardu. Politici ze dvou parlamentních stran byli za milion ochotni "poštelovat" návrh zákona tak, aby na provozovatele hazardu nedopadl tak tvrdě.Zatímco poslanec za TOP 09 Ladislav Šustr se vzdal mandátu krátce poté, co celá věc vyplula na povrch, místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota začali místo složení funkcí naopak hrozit právníky. Dnes ráno výkonný výbor strany rozhodne o jejich budoucnosti ve straně.


Předseda komunistů Vojtěch Filip požaduje odstoupení obou místopředsedů, kteří se nechali figurantem nachytat. A hrozí, že pokud neodejdou oni, odejde sám.

 

Tento skandál navíc ukázal, jakým způsobem je KSČM ochotna ukrýt své sponzory. Ve veřejném seznamu dárců, jak ukládá zákon, byste je hledali marně. Jejich jména totiž mohou být skrytá za jmény inzerentů v Haló novinách - stranickém listu. Informaci přináší dnešní MF Dnes. List má smlouvu na inzerci v komunistických novinách k dispozici.

 

Podle politologa Zdeňka Zbořila má celá kauza pro KSČM zcela zásadní, ba až existenční rozměr. "KSČM se totiž už léta staví do pozice strany, které se skandály vyhýbají a která je tak zásadovější než další strany zastoupené v parlamentu. Tenhle skandál to úplně boří," řekl v pondělí tn.cz politolog Zdeněk Zbořil.Dodal, že pokud dvojice Dolejš - Milota neodstoupí a funkce se naopak vzdá předseda KSČM Vojtěch Filip, může to vážně ohrozit volební úspěch komunistů ve volbách, které by se měly konat na jaře.


Vojtěch Filip v pondělí odpoledne tn.cz řekl, že předpokládá, že Jiří Dolejš i Čeněk Milota si snad uvědomují, jak se prohřešili a že se vzdají svých funkcí.
 


Kdo je Jiří Dolejš


Místopředseda komunistů Jiříí Dolejš se narodil v roce 1964 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, kde později i externě vyučoval. Do tehdejší KSČ vstoupil v lednu 1989.


Poslancem je od roku 2002, mandát obhájil i v roce 2006. V současnosti je ve Sněmovně místopředsedou rozpočtového výboru a místopředsedou stálé komise pro bankovnictví. Místopředsedou KSČM je od roku 1999.


Na konci dubna 2006 vešel Dolejš do povědomí široké veřejnosti poté, co ho napadla skupina útočníku a zle ho zřídila. Prý kvůli jeho politickým názorům. Pachatele policie nedopadla.


Čeněk Milota je výrazně méně známý a ve vedení KSČM není zdaleka tak dlouho jako Jiří Dolejš. Po revoluci více než deset let podnikal, v ústředním výboru KSČM začal pracovat v roce 2004.


V březnu 2006 byl zvolen místopředsedou strany pro ekonomiku, když nahradil ve funkci zesnulého Františka Tomana. Předtím pět let vedl oddělení KSČM pro přípravu voleb.

tn.cz / pez
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz