Zpravodajství

Benzín a nafta zlevňují, nejdráž je u Prahy. PŘEHLED CEN

Benzín a nafta zlevňují, nejdráž je u Prahy. PŘEHLED CEN
Zdroj: Jindřich Kodíček

Za posledních šest týdnů pohonné hmoty zlevňují v průměru o desítky haléřů.

Pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic zlevňují už šestý týden v řadě, v uplynulých sedmi dnech klesla cena benzínu Natural 95 v průměru o 39 haléřů na 27,73 Kč, cena nafty se snížila o 31 haléřů na 25,78 Kč.


"Příčinou bylo především posilování koruny vůči dolaru v předchozích týdnech, dále pak mírné zlevnění pohonných hmot na burze v Rotterdamu,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.


V minulém týdnu ovšem koruna nepatrně oslabovala. "I přesto by ovšem v tomto týdnu měl pokračovat u našich čerpacích stanic trend zlevňování. Očekáváme, že dojde k poklesu cen benzínu i nafty. V případě benzínu bude pravděpodobně zlevnění o něco výraznější,“ předpokládá Čermák.

 

Zdroj: Jindřich Kodíček


Nejlevnější benzin zůstává v Ústeckém kraji, kde stojí litr Naturalu 27,28 Kč. Nejdražší je s cenou 28,10 Kč stále Praha. Nejvíce, o 54 haléřů, klesaly ceny v Karlovarském kraji, nejméně, o 28 haléřů, na Plzeňsku.


Nafta je stále nejlevnější v Karlovarském kraji


V případě nafty potvrzuje dlouhodobou suverenitu Karlovarský kraj s cenou 25,08 Kč za litr. Nic se nezměnilo ani na opačném pólu tabulky. Nejdražší nafta zůstává na území hlavního města, kde litr stojí 26,52 Kč. Nejvíce zlevňovali čerpací stanice v Královéhradeckém kraji, o 49 haléřů, a nejméně na Ústecku, jen o 12 haléřů.


Meziměsíčně zlevnil benzín Natural 95 o 1,04 Kč, nafta o 71 haléřů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzínu levnější o 2,97 Kč, nafta dokonce o 6,07 Kč.


Od 12. ledna letošního roku, kdy se oba druhy nejprodávanějších pohonných hmot dostaly na více než pětileté minimum a litr Naturalu 95 se kupoval za 22,23 Kč a nafta za 23,95 Kč, je Natural 95 dražší o 5,50 Kč, nafta o 1,83 Kč.


Na sousedním Slovensku zůstaly v uplynulém týdnu ceny pohonných hmot bez pohybu. Jak vyplývá z údajů serveru Natankuj.sk, benzín Natural 95 stojí v průměru 1,177 EUR (29,66 Kč), nafta 1,112 EUR (28,02 Kč).

ina, Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz