Zpravodajství

Legendu světových kaskadérů vypátrali v domově důchodců

Přestože má na kontě dech beroucí rekordy a je zapsán ve světové Guinnessově knize, žije dnes Jaromír Wágner z Valašského Meziříčí v naprostém zapomnění v domově důchodců.

Výčet jeho výkonů, při kterých běhá normálnímu smrtelníkovi mráz po zádech, by byl moc dlouhý, takže jen namátkou: stal se průkopníkem v tahání za autem, bodoval v rychlostním lyžování, na křídle letadla přeletěl Atlantik...


Ne, není řeč o žádném z kaskadárů, které diváci vídají v hollywoodských akčních filmech, ale o sedmdesátiletém Jaromíru Wágnerovi. Dobrodružnou minulost nenápadného důchodce, který s taháním za autem začínal už v 50. letech, nezná skoro nikdo z jeho okolí. Až teď ho po letech objevil v domově důchodců v Podlesí ostravský kaskadér David Bryknar.


Aniž by to tehdy Bryknar ještě věděl, nevědomky se stal Wágnerovým následovníkem v disciplíně tahání za autem. V té drží světový rekord s rychlostí 270 km/h.


"Pan Wágner je můj veliký vzor, on je průkopník, já jeho rekordy jen posunuji dál. Dalo mi velkou práci, než jsem ho tady našel, ale jsem strašně rád, že jsem ho mohl poznat,“ usmívá se David Bryknar při setkání s legendou.


Jaromír Wágner začínal se svými pokusy v tahání za automobilem na kolečkových bruslích už v padesátých letech, kdy emigroval do Německa. "Naši republiku jsem opustil, abych mohl volně jezdit po světě a realizovat své nápady. U nás by to v žádném případě nešlo, nikdo by mi to nepovolil,“ vysvětluje důvod svého odchodu Wágner.


Jeho začátky byly hodně divoké - nechal se táhnout na kolečkových bruslích za autem na dálnici za plného provozu. "Okolo jedoucí řidiči se na nás dívali jako na blázny. Jen zázrakem se mi tenkrát nic nestalo. Jen nás chytili policajti a já jsem přišel o řidičák, i když jsem jel na bruslích,“ směje se dnes Jaromír Wágner. Nejprve stanovil hodnotu tohoto rekordu na 92 km/h, aby skončil na rychlosti 215 km/h.


Kromě toho se věnoval i rychlostnímu lyžování, kde překonal hranici 180 km/h, ale jeho největším husarským kouskem byl přelet Atlantiku na křídle sportovního letadla. Ten jako první člověk na světě uskutečnil v roce 1980.


"Připravoval jsem se na to několik let, dělal jsem všemožné sporty, abych měl kondičku. Hodně jsem trénoval a nakonec se to podařilo. Sice jsem se kvůli tomu dost zadlužil, protože sponzoři se tehdy prakticky nedali sehnat, ale stálo to za to,“ vzpomíná rekordman na neuvěřitelný let, který trval 43 hodin.


Dalším Wágnerovým snem byl seskok z deseti kilometrů, plány mu však zhatila automobilová nehoda v Brunei, při níž málem zahynul. "Pak jsem všechno přehodnotil, uvědomil jsem si, že taky můžu umřít, a zklidnil jsem se,“ říká dnes Jaromír Wágner, který velmi fandí právě kaskadéru Davidu Bryknarovi. Těší ho, že posouvá jeho rekordy stále kupředu.


Davidovým dalším cílem je přitom pokoření třísetkilometrové hranice při tažení za autem, v čemuž ho Jaromír Wágner s nadšením podpořil.

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz