Zpravodajství

V Kutné Hoře ukazují vzácnou malbu za miliony. Jen dnes

V Kutné hoře je jen dnes k vidění vzácná středověká iluminace, kterou Středočeský kraj vydražil za 17 milionů korun.

V Jezuitské koleji v Kutné Hoře bude v neděli od 11 do 16 hodin vystavena vzácná středověká iluminace. Knižní malbu vydražili zástupci Středočeského kraje na začátku prosince na londýnské aukci za 17 milionů korun.


Dílo může veřejnost zhlédnout pouze v neděli od 11 do 16 hodin. Pokud bude o iluminaci velký zájem, návštěvní hodiny se prodlouží až do 19 nebo 20 hodin. Očekává se, že Jezuitskou kolej v neděli navštíví kolem pěti až šesti tisíc lidí.


Po vystavení bude knižní malba převezena do Klementina, kde bude prozatímně uložena a podrobí se zkoumání odborníků a specialistů.


Vzácnou knižní malbu z 15. století Středočeský kraj vydražil začátkem prosince na aukci v Londýně. Vyvolávací cena kresby byla před aukcí stanovena na 100 tisíc liber (cca 2 850 000 korun). Středočeský kraj získal malbu za 510 tisíc liber. S poplatky tak kraj za dílo zaplatil v přepočtu 17 milionů korun.


Dílo zobrazuje těžbu a zpracování stříbra v Kutné Hoře. Barevná kresba je pravděpodobně druhým vyříznutým listem z kutnohorské chorální knihy a nese název Těžení stříbra v Kutné Hoře. Autor kresby o rozměrech 645 krát 443 milimetrů není bohužel znám. Mohlo by však jít o někoho z okolí dílny Mistra Matouše, která byla nejvýznamnější iluminátorskou dílnou své doby v Praze. Dle odborníků je možné vzácnost malby srovnávat s fragmentem Dalimilovy kroniky.


Tato mimořádně kvalitní malba je v celoevropském kontextu unikátní svým detailním vyobrazením práce horníků v dolech i následné úpravy rudy, včetně uměleckého zpracování stříbra a ražby mincí. Dosud byla iluminace známá odborné veřejnosti pouze z černobílé reprodukce poprvé publikované v roce 1929. Od středověku však nebyla nikdy veřejně vystavena. Dílo bylo vždy znalci považováno za jednu z nejvýznamnějších iluminací vzniklých na sever od Alp.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz