Zpravodajství

Stařenky šijí podušky pro nedonošená miminka

Důchodkyně ze stacionáře v Humpolci šijí speciální podušky pro kojence, kteří musí být v inkubátorech.

Obdivuhodnou zálibu si našly seniorky z denního stacionáře v Humpolci. Pro havlíčkobrodskou nemocnici šijí speciální podušky určené nedonošeným miminkům v inkubátorech. Nejstarší "švadleně“ přitom bude zanedlouho 91 let.


"Jsem moc ráda, že můžu pomoct. Také máme doma miminko, které muselo být v inkubátoru,“ říká nejstarší ze švadlen Marie Kostková. V květnu jí bude 91 let, přesto se do výroby podušek vrhla s velkým nadšením. "Musíme vybrat a nastříhat látku, ušít to a naplnit,“ říká Marie Kostková. Práce ji prý ohromně baví.

 
Babičky z Humpolce se přitom nezvyklého úkolu zhostily s vervou. Ručně ušily už patnáct speciálních podušek a podhlavníků pro miminka, která mnohdy váží sotva kilogram. A na stole díky tomu mají od nemocnice další objednávky.

 
"Babičky pro nás šijí speciální polohovací podušky, které dětem umožňují zaujmout správnou polohu v inkubátoru. Jsou nesmírně důležité pro správný vývoj nervové soustavy nedonošených miminek,“ vysvětluje zástupkyně primáře dětského oddělení havlíčkobrodské nemocnice Magdalena Chvílová-Weberová.

 
S nápadem oslovit seniorky přišla právě ona. "Podušky jsme moc potřebovali, ale cena, za jakou nám ji nabídl velkovýrobce, pro nás byla neakceptovatelná. Proto paní doktorka navrhla oslovit babičky ze stacionáře,“ říká mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo. Ročně podle ní na oddělení projde inkubátory více než dvě stě miminek. "A všechny teď podušky od babiček využijí,“ dodává.

 
Seniorky navíc už první várkou podušek nemocnici zaujaly natolik, že plánuje odběr dalších výrobků. "Rádi bychom, kdyby nám babičky pro miminka vyrobily další polohovací pomůcky, ale i čepičky nebo botičky,“ přemýšlí lékařka. A ani seniorky se dalším zakázkám nebrání. "Moc nás těší, že těm dětem můžeme pomoci,“ říká za všechny jednadevadesátiletá paní Kostková.

Dušan Vrbecký, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz