Podle ministra ale platí termín dobudování dálnice D1 z Bohumína do Polska do roku 2012.
Další budování infrastruktury na severní Moravě a řešení špatného životního prostředí bylo na programu zasedání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, které se ve středu uskutečnilo v Ostravě.
Zejména budování městských obchvatů je podle krajské reprezentace jednou z cest, jak zlepšit ve městech ovzduší zatížené i dopravou.
Předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, že kraj má jasnou představu o konkrétních opatřeních, na nichž by se měla podle jeho názoru podílet nejen tato vláda, ale rovněž příští kabinet.
V minulých letch šlo do infrastruktury na Moravě nejvíc peněz
Ministr dopravy Gustáv Slamečka sdělil, že budování infrastruktury v Moravskoslezském kraji je pro současnou vládu prioritou. Připomněl, že v minulých letech šly do regionu největší investiční prostředky na výstavbu komunikací z celé České republiky, v posledních dvou letech se více investovalo pouze ve středních Čechách.
Podle ministra platí termín dobudování dálnice D1 z Bohumína do Polska do roku 2012, důležitá je rovněž stavba silnice R48 s obchvatem Frýdku-Místku a komunikace I/11 zejména ve směru na Jablunkov i na Opavu.
ČTĚTE TAKÉ:
ANKETA: motoristé s českými silnicemi spokojeni nejsou
"Česko musí v budování infrastruktury rychle pokročit, pokud chce zůstat konkurenceschopné vedle Polska a Slovenska," řekl ministr.
Dodal zároveň, že nemůže garantovat žádné termíny, kdy by mohly být jednotlivé plánované stavby silnic hotové. Do roku 2012 se počítá s dostavbou úseku Rychaltice - Frýdek-Místek. Přivaděče k dálnici D1 by mohly být hotové v úseku Místecká 1 do prosince 2010 a Místecká 2 do června 2011.
Problém je podle ministra s Prodlouženou Rudnou, na jejíž výstavbu je sice podepsána smlouva s dodavatelem, ale chybějí na ni peníze. Potíže s financováním má podle Slamečky stavba úseku silnice 1/11 v Mokrých Lazcích.
ČTĚTE TAKÉ:
Jak si stěžovat na nekvalitní silnice?
Podle hejtmana Palase bude Moravskoslezský kraj požadovat po vládě konkrétní opatření, která by měla přispět ke zlepšení stavu ovzduší na severu Moravy.
Palas opakovaně požaduje, aby se prostředky, které subjekty z kraje odvádějí do Státního fondu životního prostředí, ve větší míře vracely zpět do regionu. Očekává také větší podporu státu s likvidací bývalé ekologické zátěže a takové změny v programu Zelená úsporám, aby z něj bylo v budoucnu možné čerpat prostředky i na zateplování veřejných budov.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz