Zpravodajství

Po celém světě se vzpomíná na oběti holocaustu

Jom ha-šoa, Den vzpomínání na oběti holocaustu, připomíná hrdinství vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Nadační fond obětem holocaustu a Institut Terezínské iniciativy pořádá od 14 hodin na náměstí Míru v Praze čtení jmen obětí šoa ke Dni vzpomínání na oběti holocaustu.

 

Zdroj: Oficiální zdroj

 

Letos svou účast přislíbili například primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, starostka Prahy 2 Jana Černochová, zástupce izraelského velvyslance Shahar Shelef, Dagmar Lieblova, předsedkyně Terezínské iniciativy nebo Jan Fischer jr., syn předsedy vlády.

 

Jom ha-šoa

 

Téměř měsíc dokázalo několik desítek vysílených a nedostatečně ozbrojených lidí vzdorovat vojenské přesile svých věznitelů. Povstání je dodnes příkladem lidské síly a odhodlání nepropadnout ani v bezvýchodné situaci beznaději a rezignaci na vlastní svobodu a důstojnost. V tento den se po celém světě připomíná památka všech obětí holocaustu.

 

 

 

"Veřejným čtením jmen jednotlivých obětí holocaustu chceme především uctít památku těch, kteří byli nespravedlivě diskriminováni a zavražděni v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech. Rádi bychom ale také upozornili na projevy antisemitismu a rasismu v dnešní době," říká Marta Malá, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu.

 

Veřejné vzpomínky se zúčastní pamětníci šoa, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských a romských organizací i všichni, kteří chtějí vzpomenout na své blízké či jen vyjádřit svůj postoj k projevům netolerance v současnosti.

 

Zdroj: Oficiální zdroj

 

Návštěvníci akce se mohou navíc seznámit s informačními materiály o činnosti pořádajících organizací i se zdroji informací o dějinách Židů a Romů ve 20. století. Součástí akce bude prezentace osobních příběhů obětí holocaustu, které zpracovali žáci pražských škol a právě probíhající výzkum zaměřený na analýzu projevů antisemitismu v České republice v posledních dvaceti letech.

 

Zdroj: Oficiální zdroj

 

"Doufáme, že tento projekt přináší dostatek materiálů využitelných ve výuce a poslouží při prevenci antisemitismu a rasismu. Výsledky jsou proto určeny hlavně učitelům základních a středních škol, kteří se stále častěji setkávají s antisemitskými předsudky a stereotypy, včetně popírání holocaustu,“ říká Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy.

 

 

Od roku 1989 došlo na našem území k desítkám útoků na židovské památky, objekty i osoby, popírání událostí holocaustu, relativizace počtů a utrpení obětí nacistické perzekuce a teorie o židovském spiknutí si nachází prostřednictvím internetu cestu ke čtenářům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Krátká zpráva

Zeman zamítl vstup Čechů do ukrajinské armády

Prezident Miloš Zeman zamítl žádost 11 Čechů o vstup do ukrajinské armády. Důvodem pro zamítnutí byla zpráva ministerstva obrany, které prezidentovi nedoporučilo povolit těmto Čechům odchod. Zeman už dříve povolil vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Zdůraznil však, že není možné udělit plošné povolení.

Krátká zpráva

Vznik nového stanového městečka

V Praze vznikne nové stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny s kapacitou pro 150 lidí. Vznik městečka naplánoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Městečko má vyrůst na zasíťovaném pozemku České pošty v Malešicích. První uprchlíci se tam budou stěhovat 31. května.

Píše se na Deník.cz