Zpravodajství

Ratingová agentura Moody's snížila rating Portugalsku na "A1"

Ratingová agentura Moody's snížila rating Portugalsku na "A1"

Agentura Moody's v úterý snížila rating Portugalska z "AA2" na "A1". Euro na tento krok reagovalo poklesem.

Výhled ratingu je stabilní. Ratingová agentura podle serveru MarketWatch uvedla, že finanční pozice portugalské vlády slábne a ve střednědobém horizontu bude pokračovat v oslabování. Dále pak z pohledu agentury portugalská ekonomika poroste pouze mírně, výjimku by tvořila situace, kdy by strukturální reformy přinesly ve střednědobém až dlouhodobém horizontu pozitivní efekt.

Podle analytika Anthonyho Thomase portugalská vláda navíc zůstane poměrně dlouho silně zadlužená. Nedá se navíc vyloučit, že dojde k výraznému zhoršení veřejného dluhu, a to zejména kvůli nízkému ekonomickému růstu.

Agnetura Moody's oznámila 5. května, že přezkoumá rating země. Ke stejnému kroku dříve přistoupila i ratingová agentura Standard & Poor's, která 27. dubna snížila hodnocení dlouhodobých závazků Portugalska na z "A+" na "A-", a to kvůli obavám o schopnost portugalské vlády zkrotit vysoké zadlužení země. Standard & Poor's navíc uvedla, že její hodnocení odráží riziko spojené s fiskální nestabilitou, kterému země čelí. Výhled je negativní.

Portugalská vláda ve snaze snížit rozpočtový schodek přijala opatření, mezi ně patří i snížení výdajů a zvýšení daní. Jejich cílem je snížit vysoký schodek pod úroveň tří procent hrubého domácího produktu do roku 2013.

Portugalsko podobně jako další země eurozóny bojuje s vysokým rozpočtovým schodkem. Ten v roce 2009 dosáhl 9,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco veřejný dluh stoupl na 76,8 procenta HDP. Portugalská vláda ve snaze snížit rozpočtový schodek přijala opatření, mezi ně patří i snížení výdajů a zvýšení daní.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz