Zpravodajství

Agentura Moody's snížila rating osmi portugalským bankám

Ke změně hodnocení došlo jen jeden den poté, co Moody's snížila rating Portugalska, agentura o tom informovala na svých stránkách.

Moody's snížila rating pěti bankám o jeden stupeň a třem bankám o dva stupně. V celkem pěti případech hrozí další snížení ratingu, protože výhled je negativní. Analytička Maria-Jose Moriová z Moody's uvedla, že za snížením stojí menší schopnost portugalské vlády podporovat banky.

PSALI JSME:

Ratingová agentura Moody's snížila rating Portugalsku na "A1"

Agentura Moody's oznámila 5. května, že přezkoumá rating Portugalska a devíti bank.

Zmíněná agentura v úterý snížila rating Portugalska z "AA2" na "A1" se stabilním výhledem. Ratingová agentura uvedla, že finanční pozice portugalské vlády slábne a ve střednědobém horizontu bude pokračovat v oslabování. Dále pak z pohledu agentury portugalská ekonomika poroste pouze mírně, výjimku by tvořila situace, kdy by strukturální reformy přinesly ve střednědobém až dlouhodobém horizontu pozitivní efekt.

Portugalsko podobně jako další země eurozóny bojuje s vysokým rozpočtovým schodkem. Ten v roce 2009 dosáhl 9,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco veřejný dluh stoupl na 76,8 procenta HDP. Portugalská vláda ve snaze snížit rozpočtový schodek přijala opatření, mezi ně patří i pokles výdajů a zvýšení daní.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz