Zpravodajství

PRŮZKUM: Většina Čechů je pro zrušení Senátu

PRŮZKUM: Většina Čechů je pro zrušení Senátu
Senát, schůze |

Podle průzkumu společnosti SANEP, Senát se svými 81 senátory a 14 lety své činnosti považuje většina respondentů za zbytečný a bez většího přínosu pro fungování České republiky.

Většina Čechů se rovněž domnívá, že by měl být Senát zrušen za účelem úspory stovky milionů korun ze státního rozpočtu. Zrušení senátu přitom měli ve svém volebním programu i někteří kandidáti na senátorský post.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSSD chce mít šéfa Senátu. Gajdůšková, Štěch či Špidla?

Zrušení Senátu, jehož činnost přijde státní kasu ročně na několik stovek miliónů korun, by podle názoru 63,1% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, pomohlo v rámci úsporných opatření a stabilizace veřejných rozpočtů.

Zdroj: SANEP

O negativním vnímání Senátu většinou veřejnosti svědčí i skutečnost, že 64,2% nevnímá Senát jako důležitou ústavní instituci pro fungování ČR. Jako přímo zbytečný pak vnímá Senát v souhrnu 64,1% dotázaných.

Zdroj: SANEP

Přijatelnou variantou by pro 63,9% respondentů byla podoba Senátu, kdy by senátoři byli voleni nepřímo, tedy politiky, a to na základě politických a kulturních zásluh. Funkce senátora by tak byla funkcí čestnou, bez nároku na finanční odměnu.

Velmi zajímavé je, že o Senátu a jeho činnosti má povědomí 64,1% dotázaných. Převládající negativní názor na tuto instituci tedy nepramení z případné neznalosti, ale ze skutečného přesvědčení o její zbytečnosti.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz