Zpravodajství

Francie vyslala speciální komando k vysvobození rukojmích Al-Káidy

Francie vyslala speciální komando k vysvobození rukojmích Al-Káidy

Vláda francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vyslala speciální vojenskou jednotku k vysvobození sedmi rukojmích africké odnože Al-Káidy.

Ve středu o tom informoval server France 24. Pět francouzských občanů a dva africké zaměstnance francouzské energetické společnosti Areva unesli ozbrojenci severoafrické odnože Al-Káidy, která si říká Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI), 16. září v severním Nigeru.

Pátrání po nich se nyní věnuje tým 80 specialistů se základnou v nigerském hlavním městě Niamey, který má k dispozici i speciální letoun, který již pátrá více než 24 hodin v oblasti severně od Niamey a v hornaté oblasti severovýchodního Mali. "Cílem je zachytit rádiové i elektromagnetické vlny, díky kterým bychom lokalizovali únosce,“ vysvětlil nejmenovaný vládní zdroj.

Ministerstvo zahraničí nemá žádné důkazy o tom, že jsou rukojmí naživu, ozbrojenci dosud únos nepotvrdili a neřekli si o výkupné. Přesto je organizace AQMI hlavním podezřelým z únosu a Francie nevylučuje ani vojenský zásah proti ní.

AQMI v červenci popravila francouzského turistu Michela Germaneaua poté, co se o jeho osvobození pokusilo vojsko. Při předchozím pokusu armády o jeho záchranu padlo sedm teroristů a organizace slíbila Francouzům odvetu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve Francii se stávkuje, občané nejsou spokojení s důchodovou reformou

Senát ve Francii jedná o zákazu zahalování tváří muslimských žen

Severoafrická odnož Al-Káidy je známá častými únosy zahraničních turistů. Vlády saharských států Mauritánie, Alžírska, Mali a Nigeru ve snaze koordinovat postup proti ozbrojencům zřídily společné armádní velitelství se sídlem v alžírském Tamanrassetu.

Francie se v současné době obává teroristických útoků ze strany islamistických organizací. Francouzské protiteroristické jednotky uvádějí, že by teroristé mohli zaútočit na rušných místech ve francouzských městech a že hrozí i sebevražedné atentáty. Nebezpečí hrozí i v severní Africe.

Francouzské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti od minulého týdne, kdy francouzský Senát schválil zákon, který zakazuje ženám halit se do muslimských závojů na ulicích i jiných veřejných místech.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz