Zpravodajství

Do Prahy dorazil relikviář sv. Maura! Hlídali ho se SAMOPALY!

Vzácný středověký Relikviář sv. Maura, který je největším románským relikviářem na území České republiky, bude od 24. listopadu vystaven ve Vladislavském sále Pražského hradu. Relikviář dorazil do Prahy z hradu Bečov v úterý krátce po 11. hodině za přísných bezpečnostních opatření.

Převozní schránku přineslo do Vladislavského sálu šest maskovaných mužů. Zámky na převozním boxu odemkla Naděžda Goryczková z Národního památkového ústavu (NPÚ) společně s kastelánem hradu Bečov Tomášem Wizovským.

PODÍVEJTE SE:

Převoz relikviáře z Bečova nad Teplou

 

"Původně bylo v plánu vedle relikviáře vystavit kopii korunovačních klenotů, ale nakonec se rozhodlo, že kopie klenotů budou vystaveny ve vedlejší místnosti - Sněmovním sále," řekla agentuře Mediafax mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

PSALI JSME:

Na Pražském hradě bude vystaven středověký Relikviář sv. Maura

Památka bude na Pražském hradě vystavena v zabezpečené a klimatizované vitríně. "Po nalezení byl relikviář ve velmi špatném stavu, a proto musí být vystaven ve speciální vitríně. Bude zde přesné klima, ať už se jedná o osvětlení, nebo o udržení stálé teploty," upřesnila Kalová.

Relikviář sv. Maura se na Pražský hrad vrací přesně po 10 letech, tentokrát však jako jeden celistvý předmět. V roce 2000 byl v Praze vystaven rozložený. Tehdy dvouměsíční výstava dokumentovala aktuální stav jeho restaurování. "Relikviář sv. Maura je zcela jistě jedna z nejcennějších památek na českém území," řekla Goryczková.

 

Zdroj: Jindřich Kodíček

Relikviář na Pražský hrad zapůjčil Národní památkový ústav ze Státního hradu a zámku Bečov. Záštitu nad výstavou převzala manželka prezidenta republiky Livia Klausová. Transport vzácné památky podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké zajišťoval Útvar rychlého nasazení (URNA).

Výstava bude k vidění do 27. února 2011.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz