Zpravodajství

WIKILEAKS: Osm zmínek o Česku. Co Američany na nás zajímá?

WIKILEAKS: Osm zmínek o Česku. Co Američany na nás zajímá?
Zdroj: TN.cz

Mezi depešemi, kterých se zmocnila skupina WikiLeaks, je i 1271 hlášení z americké ambasády v Praze. Vyplývá to z informací, které v neděli zveřejnil webový portál deníku The New York Times.

Jedna z depeší amerických diplomatů zveřejněných v pondělí serverem WikiLeaks se týká česko-americké strategické spolupráce. Česká republika v ní reaguje na negativní zprávu USA o plánech na výstavbu protiraketové obrany ve střední Evropě.
 

Zprávu poslala chargé d'affaires USA v Praze Mary Thompsonová-Jonesová z amerického velvyslanectví v Praze 2. října 2009. Informuje v ní o reakci českých představitelů na blíže nespecifikovanou "negativní zprávu americké vlády o protiraketové obraně v Evropě".
 

Tajná depeše z pražské ambasády USA z roku 2009
 

"Politický ředitel českého ministerstva zahraničí Ivo Šrámek uvedl, že je potěšen tím, že stále pokračujeme v jednání a snažíme se najít způsob, jak prohloubit pokračující americko-českou strategickou spolupráci," píše Thompsonová-Jonesová. Podle ní neměl Šrámek žádné připomínky k "negativní zprávě americké vlády".
 

Americká diplomatka také uvádí, že česká vláda pracuje na dokumentu s názvem "Za revizí protiraketové obrany – Cesta vpřed ve strategické spolupráci", který měl rozšířit dosavadní dokumenty, které Češi k záležitosti protiraketového systému zatím USA dodali.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O WIKILEAKS:


 

Podle Šrámka záviselo vytváření nového dokumentu, na kterém se společně podílelo ministerstvo zahraničí i obrany, na spolupráci bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta a šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové. Ta předtím Čechy podpořila před Valným shromážděním OSN v New Yorku, aby "přemýšleli v širších souvislostech" o společné spolupráci nejen v oblasti armády.
 

Podle Thompsonové-Jonesové krátce poté sdělil zástupce českého ministerstva zahraničí Ivan Počuch americkému velvyslanectví, že je dokument hotový a připraven k předání. Jeho vydání však posléze pozastavil ministr Kohout s tím, že je potřeba dokument ještě rozšířit a klást důraz na to, že Česká republika má zájem na výrazné spolupráci při budování nových bezpečnostních systémů.
 

ČTĚTE TAKÉ:

WIKILEAKS: Putin je Batman, Medveděv je pouze Robin
 

Bývalý šéf české diplomacie Jan Kohout se odmítl k informacím zveřejněným serverem WikiLeaks vyjádřit.
V závěrečné části zprávy americká diplomatka zmiňuje setkání amerického atašé pro obranu Wally Scalese s ředitelem pro bezpečnostní politiku českého ministerstva obrany Ivanem Dvořákem.

Naše národní bezpečnost ohrožena není

Zveřejňování diplomatických depeší na WikiLeaks národní bezpečnost v České republice neohrozí. Po zasedání výkonné rady ODS to zdůraznil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

"Neohrožuje to naši národní bezpečnost," řekl ministr obrany.

Vondra a premiér Petr Nečas (ODS) se shodli, že zveřejňování citlivých dokumentů a obdobných materiálů není správné. "Považoval bych za nesmírně špatné, kdyby podobné zveřejňování, které já považuji za špatný krok, ohrozilo standardní fungování diplomacie," sdělil Nečas.

Oba se shodli, že na jednotlivých depeších není nic šokujícího. Předseda vlády neoficiální komunikaci mezi diplomaty přirovnal k neformální komunikaci mezi lidmi. Neformální komunikace podle Nečase tvoří nezastupitelnou složku dorozumívání se diplomatů.

"Chápu, že pro historiky a novináře to bude pravá hostina," uznal Vondra.

Z oblasti české diplomacie zveřejnil server prozatím jednu zprávu, v níž jsou zachyceny detaily týkající se zapojení ČR do protiraketové obrany. Postupně by mělo být zveřejněno takřka 1300 depeší.

PSALI JSME:

WIKILEAKS: První citlivé depeše pronikly na veřejnost
 

WikiLeaks založil v prosinci roku 2006 Australan Julian Assange. WikiLeaks vyvolaly rozruch poté, co letos zveřejnily tajné zprávy Pentagonu z Afghánistánu a Iráku.Obsah těchto hlášení The New York Times na webu nevyvěsil. Zatím nejsou ani na webové stránce WikiLeaks.
 

PŘEKLAD TAJNÉ DEPEŠE Z PRAŽSKÉ AMBASÁDY USA Z 1. 10. 2009

DŮVĚRNÉ. PRAHA 00589
 

VĚC: ČESKÉ KOMENTÁŘE K AMERICKO-ČESKÉ STRATEGICKÉ SPOLUPRÁCI
 

DATUM: 1.10.2009
 

UTAJENO MARY THOMPSON-JONESOVOU (chargé d'affaires na ambasádě v Praze) z důvodů 1,4 b) a d)
 

Politický ředitel na českém MZV Ivo Šrámek poznamenal v rekci na doručení negativního dokumentu vlády USA o americké protiraketové obraně v Evropě, že je potěšen pokaračující dialogem a tím, že všichni zkoumáme způsoby, jak pokročit v americko-české strategické spolupráci. 1. října neměl k dokumentu žádné zásadní připomínky, ačkoliv poznamenal, že MZV spolupracuje s MO na propracování dokumentu ze 17. září "Za revizí protiraketové obrany – Cesta vpřed ve strategické spulupráci“. Šrámek poznamenal, že připravovaný dokument přinese více podrobností a upřesnění k původnímu dokumentu, který Češi dodali. Zmínil také, že 2. října bude hovořit s MZ Kohoutem a že doufají, že nám to budou schopni poskytnout začátkem příštího týdne. Poznamenal, že tento připravovaný dokument staví na pokračování dialogu mezi Kohoutem a S (zřejmě Secretary, tedy Secretary of State, ministryně zahraničí Clintonová – pozn. red.) v New Yorku při příležitosti VS OSN, kde ministryně povzbudila Čechy, aby o spolupráci "přemýšleli v širokých souvislostech“ a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci.
 

2. Po tomto setkání řekl politický ředitel MZV Ivan Počuch pracovníkovi ambasády, že na MZV a MO byl dokument minulý týden hotový k předání a že je poměrně podrobný a zaměřený na strategické vztahy. Tento dokument byl nicméně pozdržen ministrem Kohoutem, který měl pocit, že je příliš úzce zaměřen. Počuch a jeho zástupce Petr Chalupecký plánují více prosazovat, aby tento dokument obsahoval jasné priority a byl jasně zaměřen předtím, než nám bude předán. Prohlásil také, že z jeho pohledu je nejdůležitější, abychom věděli, že Češi chtějí být výrazně zapojeni do této nové bezpečnostní architektury, ať už se vyvine jakkoliv.
 

3. Atašé pro obranu Wally Scales se samostatně sešel s Ředitelem pro bezpečnostní politiku MO Ivanem Dvořákem a předal mu tento dokument. Podle plukovníka Scalese Dvořák komentoval setkání Skupiny vysokých představitelů pro obranu (High Level Defense Group) tak, že první týden v listopadu je pro Čechy dobrý a že doufají v účast americké vlády na úrovní náměstkyně ministra obrany Flournoyové.
Thompson-Jonesová
 

 

WIKILEAKS: Tajná depeše z Prahy

Typ souboru: pdf


Česká republika v tajných depeších
 

V osmi zprávách zveřejněných serverem WikiLeaks je zmíněna i Česká republika, většinou v souvislosti s umístěním radaru v Brdech a odstoupením Obamovy administrativy od tohoto plánu.
 

Překvapivě tu ale Česko vystupuje i jako ten, kdo otvírá Američanům dveře na důvěrná jednání představitelů EU v Bruselu.
 

8. dubna 2009 - Tajné
Od: Velvyslanectví USA pro EU v Bruselu A
Pro: Ministerstvo zahraničí, FBI, CIA a řada dalších ministerstev a úřadů

Zpráva o průběhu jednání s EU ohledně uvalení sankcí na Írán. Česká republika byla tehdy předsednickou zemí EU, tudíž je opakovaně zmiňována jako ten, kdo jedná a mluví za EU. Společně s ní však často zazní i názor "EU-tria“, tedy Francie, Británie a Německa, ale i dalších členských zemí.
V závěrečném komentáři k brífinku, který pořádalo české předsednictví v březnu za zavřenými dveřmi v Bruselu, ale autor depeše zdůrazňuje českou vstřícnost vůči USA: "Češi povážlivě riskovali jen tím, že umožnili americkou prezentaci. EU zůstává naježená ohledně přímé americké účasti na jejích vnitřních diskuzích a procesech, zejména po hořkém rozdělení ohledně Iráku. Češi před událostí čelili určitému nátlaku.“
 

29.4. 2009 - Tajné
Od: Velvyslanectví v Moskvě
Pro: Ministerstvo zahraničí, CIA, skupiny lidí zabývající se tématy Evropa, Írán či Moskva a další

Ambasáda v Moskvě píše o jednání senátora Levina s ruským ministrem zahraničí Lavrovem. V jednání o možnostech společné protiraketové obrany padla zmínka, že USA už mají určité závazky vůči Polsku a Česku. "USA by musely zvážit, jak dostát těmto závazkům a zapojit Evropu do společného programu protiraketové obrany s Ruskem,“ řekl k těmto plánům Levin.
Lavrov v reakci zdůraznil, že Rusko považuje rozmístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě za "narušení rovnováhy“. Zástupce ministra zahraničí Rjabkov k tomu dokonce řekl, že plány v Česku a Polsku by mohly "Rusko knokautovat“.
 

30.7.2009 - Tajné
Od: Velvyslanectví v Tel Avivu
Pro: Ministerstvo zahraničí, velvyslanectví v Pekingu a některých zemích na Blízkém východě
Zmínka, že Rusko odmítlo dodat Íránu rakety S-300, ale mohlo by svůj plán přehodnotit, pokud by Američané pokračovali se svými plány v Česku a v Polsku.
 

17.9.2009 - Tajné
Od: Ministerstvo zahraničí
Pro: Ambasády USA v zemích NATO

Ministerstvo upozorňuje, že se vláda chystá představit plán protiraketové obrany v Evropě "výrazně odlišný od plánů Bushovy administrativy“. "Zahajujeme konzultace s Polskem, Českou republikou a dalšími spojenci ohledně nového přístupu a budeme spolupracovat s našimi spojenci NATO na určení lokací pro senzory a rakety...“
Ministerstvo pak pro ambasády v členských státech NATO definuje "talking points“, tedy základní východiska pro další diskuze s politiky a úředníky v daných zemích. Zdůrazňuje přitom, že tyto body neplatí pro Polsko a Česko. "Varšava a Praha obdrží speciální na míru ušitá východiska,“ stojí v depeši.
 

12.2.2010 - Tajné
Od: Velvyslanectví v Paříži
Pro: Ministerstvo zahraničí, velvyslanectví v Moskvě a Kábulu a zastoupení při NATO, OSN

Záznam jednání ministra obrany Gatese s francouzským protějškem Morinem. Zmínka se opět vztahuje k případnému umístění radaru v Česku. Putin prý při jednom z rozhovorů Gatesovi řekl, že "největší hrozbou pro Rusko je Írán“ a proto by se Rusko mohlo do nového systému zapojit. Má však dvě hlavní námitky: 1) radar v Česku by byl tak silný, že by "viděl dovnitř Ruska“ a 2) protirakety by mohly být lehce použity i jako útočná zbraň.
 

24.2.2010 - Tajné
Od: Ministerstvo zahraničních věcí
Pro: Velvyslanectví v Moskvě

Téma: Rusko-americké rozhovory o společných hrozbách. Česko je opět zmíněno v souvislosti s radarem. "Rusko schvaluje americké rozhodnutí odstoupit od umístění prvků protiraketové obrany v Polsku a České republice.“
 

27.10.2009 - Tajné
Od: Velvyslanectví v Ankaře
Pro: Ministerstvo zahraničí, CIA a řada dalších institucí

Izraelský velvyslanec Levy si premiéru Erdoganovi stěžuje, že zaznamenal zhoršení vztahů obou zemí. V té souvislosti zmiňuje, že mu ministr zahraničí Davutoglu po českém ministru zahraničí vzkázal, že "se věci zlepší“.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz