Zpravodajství

Počet obětí záplav v Brazílii přesáhl 700, déšť ustává

Počet obětí záplav v Brazílii přesáhl 700, déšť ustává
Zdroj: Mediafax

Záplavy a sesuvy půdy si v brazilských státech Rio de Janeiro a São Paulo vyžádaly již 711 mrtvých. Počet obětí jedné z nejhorších přírodních katastrof v dějinách Brazílie však ještě pravděpodobně vzroste, informují ve středu agentura Reuters a brazilská televizní stanice Globo News.

Počet obětí každý den vzrůstá, záchranáři totiž denně vyprostí další těla. Nejvíce obětí je ve městě Nova Friburgo, kde zaznamenali již 335 mrtvých. V Teresópolis mají 285 obětí, Petrópolis hlásí 62, Semidouro 22, šest mrtvých je v São José do Vale do Rio Preto a jeden člověk zemřel v Bom Jardim.
 

PSALI JSME:

POVODNĚ v Brazílii. Auta mizí pod vodou, už 610 mrtvých!
 

Podle policie se již 696 obětí podařilo identifikovat.
 

Mnoho obyvatel horského regionu Serrana ve státě Rio de Janeiro se stále pohřešuje. Úřady se domnívají, že některé z nich pohřbily sesuvy půdy.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY ZE ZAPLAVENÉ BRAZÍLIE:


 

Města Teresópolis, Petrópolis a Sumidouro hlásí 182 pohřešovaných. Další zasažená města však ještě seznamy pohřešovaných lidí nevytvořila.
 

Navíc se stovky lidí stále nacházejí v oblastech, kde hrozí další sesuvy půdy. Někteří odmítají evakuaci ze strachu z vyrabování svých domů.
 

Ve středu v oblasti po několika dnech konečně ustal déšť, což by mohlo pomoci v záchranných akcích.
 

Zdroj: Mediafax

 

Pátrání po přeživších a obětech však nadále provází strach z dešťů, bouřek a také ze šíření infekcí. Úřad pro civilní obranu poskytl obyvatelům záplavami postižených oblastí vakcíny proti tetanu a záškrtu.
 

Záchranné operace a zásobování provádí armádní helikoptéry, jež dodávají potraviny lidem odříznutým od světa. Silné srážky zasáhly jihoamerický stát téměř před týdnem a způsobily sesuvy půdy, jež s sebou vzaly i stromy a balvany. Bahno pohřbilo celé čtvrti v turistických letoviscích.
 

"Radíme lidem žijícím v oblastech, kde existuje nejvyšší riziko sesuvů půdy, aby opustili své domovy," uvedl Rubens Placido z hasičského sboru v Nova Friburgo. "Jsou tam lidé, kteří nechtějí odejít, takže zjišťujeme u soudů, zda můžeme získat podporu policie."
 

Příčinou katastrofálních povodní a sesuvů půdy je nedostatek urbanistického plánování a populistická politika, jež umožnily výstavbu domů v oblastech s vysokým rizikem záplav a sesuvů půdy.
 

Brazilské úřady ještě nejsou schopné vyčíslit škody. Vláda zatím na pomoc vyčlenila 780 milionů reálů, to je 8,45 miliardy korun. V úterý se brazilská prezidentka Dilma Rousseffová setkala s představiteli Světové banky, kteří dopracovávají detaily půjčky ve výši 485 milionů dolarů (8,8 miliardy korun) pro stát Rio de Janeiro. "Doufáme, že první část půjčky, 290 milionů (5,3 miliardy korun) bude schválena v následujících týdnech," komentoval to ředitel Světové banky pro Brazílii Makhtar Diop.

Rozsáhlé záplavy představují pro novou brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou zkoušku ohněm. Ukazuje se, že brazilský plán pro řešení krizí a kalamitních stavů se potýká s vážnými nedostatky.
 

Místní média nynější vlnu záplav a sesuvů popisují jako nejhorší živelnou pohromu v dějinách Brazílie. Zatím nejvíce obětí si vyžádaly sesuvy půdy v pobřežním městě Caraguatatuba v roce 1967. Tehdy přišlo o život 436 lidí.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz