Přechod v Rapoticích, na kterém před třemi týdny vyhasl život mladé dívky, by měl být bezpečnější. Časem jej možná zruší úplně.
Na brzké ráno 18. ledna 2011 v Rapoticích na Třebíčsku asi jen tak nezapomenou. Život v obci doslova převrátila naruby tragická nehoda, při níž vyhasl život mladé dívky. Řidič Felicie ji srazil na přechodu pro chodce a když jí šel pomoct, oba přejelo další auto. Čtrnáctiletá dívka zemřela v brněnské nemocnici, šofér se zotavuje z těžkých zranění. Nehodu stále vyšetřuje policie, která si dokonce vyžádala posudky soudních znalců a pitevní protokol. Vyšetřování totiž musí jasně ukázat na to, který náraz byl pro dívku smrtelný.
PODÍVEJTE SE
Reportáž o tragické nehodě v Rapoticích
Na nebezpečný přechod si tu přitom lidé stěžovali už dávno. Leží totiž těsně za zatáčkou na hlavním silničním tahu z Třebíče do Brna. "Kdyby se tu jezdilo padesátkou, tak nebezpečné by to nebylo, jenomže někteří řidiči tu lítají jako blázni," prohodil jeden z obyvatel Rapotic.
Dali nové značky a ostříhali keře
Vedení obce už proto začalo spolu s policií jednat. "Jako první krok jsme k přechodu umístili nové značky se žlutým reflexním podkladem a ostříhali keře v zatáčce, které řidičům zhoršovaly výhled," řekl starosta Rapotic Petr Matoušek.
Přechod totiž jako nevhodný vyhodnotila i policie, podle níž nesplňuje současné normy. "Především navrhujeme nasvětlení přechodu," vysvětlil dopravní inženýr třebíčské policie Pavel Roudenský.
Jenomže to je podle starosty málo. "Chceme instalovat značky i na druhou stranu silnice, aby byly dobře vidět už při nájezdu do zatáčky před přechodem. Uvažujeme i o radaru, který by tu měřil rychlost a její překročení by zaznamenal tak, aby bylo možné viníky potrestat," dodal Matoušek s tím, že toto opatření zatím naráží na nedostatek peněz v obecní pokladně. "Nicméně máme příslib, že tu občas bude měřit rychlost alespoň policie," doplnil.
Přechod možná zruší
Naopak zřejmě padla možnost přechod posunout o několik desítek metrů dál. To by byl totiž špatně viditelný pro změnu z druhé strany. Radnice proto uvažuje ještě o jedné variantě. Přechod zrušit úplně a nechat zde jen nasvícený pás vozovky pro přecházení. "Chodci by pak museli být obezřetnější, riziko by bylo přeneseno víc na ně, protože by neměli pocit, že mají na přechodu absolutní přednost," uvažuje starosta s tím, že tuto variantu by ale musel probrat s obyvateli Rapotic, případně je nechat hlasovat v anketě.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz