Zpravodajství

OHROŽENÍ! Tisíckrát větší RADIACE v japonské elektrárně!

Japonské úřady oznámily, že radiace v kontrolním sále jaderné elektrárny Fukušima je 1000 krát vyšší než normálně. Obyvatelům okolí elektrárny ale bezprostřední nebezpečí údajně nehrozí, informuje v pátek agentura AFP s odvoláním na japonská média.

Japonská televizní stanice NHK citovala zástupce jaderné bezpečnostní komise z ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu, že občanům města v okolí elektrárny "žádná okamžitá zdravotní rizika" nehrozí. Agentura Kjódó uvedla, že zvýšená radiace ale svědčí o možném uniku.

 

PSALI JSME:

OBRAZEM: Japonsko se probudilo do KATASTROFICKÉHO rána
 

Občané z okolí byli už dříve vyzváni, aby se v klidu evakuovali. Japonský premiér Naoto Kan ale v sobotu ráno místního času (pátek před půlnoci SEČ) oznámil, že by se měli evakuovat všichni lidé z okruhu deseti kilometrů.
 

Z okruhu tří kilometrů už bylo evakuováno na 3000 lidí.
 

Vláda dříve oznámila, že by mohlo dojít k úniku radiace, protože tlak v jednom z reaktorů roste. Agentura Reuters uvedla, že tlak přesáhl jeden a půl násobek povoleného množství, televizní stanice Sky News hovoří o dvojnásobku povoleného tlaku.

 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY Z JAPONSKÉHO RÁNA:


 

Jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, kterou provozuje společnost Tokyo Electric Power, leží asi 250 kilometrů severovýchodně od Tokia.
 

Japonská vláda po pátečním ničivém zemětřesení vyhlásila stav nouze v oblasti jaderné energetiky. To dovoluje úřadům zavést mimořádná opatření.
 

Zemětřesení zasáhlo i do provozu jaderné elektrárny Onagawa na severozápadě země, která začala hořet. Hasičům se ale po několika hodinách podařilo požár uhasit. Zatím není jasné, zda v této elektrárně unikl radioaktivní materiál, prefektura Mijagi, v níž leží, ale patří mezi oblasti nejvíce zasažené vlnou tsunami. 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz