Zpravodajství

Nizozemští aktivisté blokují vlak s jaderným odpadem

Aktivisté na jihozápadě Nizozemska blokují na několika místech železniční trať kvůli transportu radioaktivního odpadu z tamní jaderné elektrárny Borssele do Francie. Informovala o tom v úterý agentura AFP.

Vlak již nabral mnohahodinové zpoždění, jelikož mu aktivisté znemožňují průjezd i v Belgii.

"Na několika místech se připoutali na koleje, aby zabránili odjezdu vlaku, který má směřovat do (severofrancouzského regionu) La Hague," uvedla dopoledne mluvčí nizozemské policie Esther Bootová.

Organizace Greenpeace sdělila, že deset z jejích aktivistů se připoutalo na koleje poblíž Borssele. V této obci ležící v provincii Zeeland se nachází jediná jaderná elektrárna, kterou Nizozemci v současnosti využívají k výrobě elektřiny.

Další tři desítky aktivistů se připoutaly na koleje v belgickém Essenu. "Bylo tam mnoho policejních důstojníků. Aktivisté nemohli vydržet dlouho," řekla mluvčí belgické pobočky Greenpeace Elizabeth Loosová.

Očekává se, že odpůrci jádra se pokusí vlak zablokovat i na dalších místech jeho trasy.

Náklad radioaktivního odpadu převážejí tři vagony. Podle Greenpeace obsahuje "množství radiace srovnatelné s tím, které uniklo při jaderných haváriích v Černobylu a Fukušimě".

Transport míří do La Hague v Normandii, kde se jaderný odpad zpracovává. Přesná trasa vlaku není z bezpečnostních důvodů známá.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz