Zpravodajství

PRACHY sem, ETIKA ven! Vymahači vydělávají na pohledávkách, na které NEMAJÍ NÁROK!

PRACHY sem, ETIKA ven! Vymahači vydělávají na pohledávkách, na které NEMAJÍ NÁROK!
Exekuce Zdroj: Mediafax

Zatraceně, jak ty miliony vydělat? Rozjet byznys, schramstnout prachy, pořádně se napakovat… Jeden hledá díru na trhu, druhý díru v zákoně, další někomu udělá rovnou díru do hlavy. Vymahači jsou chytřejší: Odhalili díru v našem vzdělání. Nepřispívejte jim zbytečně do kasiček!

Lidé obestření hrůzostrašnými historkami o teroru na nebohém dlužníkovi. Ale také stanice poslední naděje pro bezradné věřitele, z nichž si jejich dlužníci dělají dobrý den. To obojí jsou vymahači. Nově ale také mazané hlavěnky, které líčí pasti a rýžují statisíce z naší neznalosti. Nutí nás platit i to, co podle zákona platit nemusíme! Dvakrát košer to není, ale žádný paragraf tím neporušují. Na vlastní kůži poznala novou strategii vymahačských a inkasních agentur paní Lenka z Vysočiny.

Za blbost se platí. Otázka je, za jakou

Paní Lenka občanským zákoníkem po večerech nelistuje, o študování předpisů se zrovna dvakrát nestará. Ale o své složenky a účty ano. Rodinnému rozpočtu vládne pevnou rukou. I zodpovědný člověk ale uklouzne. Před pár lety zapomněla zaplatit mobilnímu operátorovi. "Přišel mi dopis se zeleným pruhem, ve kterém stálo, že dlužím platbu z roku 2004,“ začíná vyprávět. Pohledávka loni v létě změnila majitele a přešla na společnost Intrum Justitia, s. r. o. A ta po paní Lence požadovala doplatit nejen zhruba 2 500 Kč z roku 2004, ale i úroky a náklady na právní zastoupení ve výši 6 420 Kč. "Strašně jsem se vyděsila, a protože jsem vědomě nikdy nikomu nedlužila, rychle jsem běžela do banky vše zaplatit. Měla jsem panický strach, že mi exekutor zablokuje účet nebo přijde k nám domů. Jsem z malého města, byla by to pro mě strašná ostuda,“ líčí paní Lenka.

Zatím se zdá, že je vše v pořádku, že? Za blbost se zkrátka platí a dluhy se musí vyrovnávat. A tak si po letech "spravedlnost“ v zeleně ocejchované obálce našla i paní Lenku. Člověka napadne, že zaplatit na úrocích téměř třikrát tolik je přinejmenším na pováženou. Jenže tak už to u nás zkrátka chodí. Pes je ale zakopaný jinde.

Vše o zadlužení najdete zde

Hlídejte si data!

Právník Rostislav Kovář z Právní poradny věřitele se študováním zákonů a předpisů na rozdíl od paní Lenky zabývá, a tak má okamžitě jasno: "Nemusela zaplatit ani korunu. Stačilo by mít alespoň základní právní povědomí a vědět, že pohledávky vzniklé z občanskoprávních vztahů se po třech letech promlčují,“ říká. "V poslední době se stává hitem, že vymahačské firmy vykupují doslova za pár korun balíky promlčených pohledávek a posléze je žalují,“ popisuje Kovář.

Když dostanete platební rozkaz od soudu s tím, že máte do určitého termínu uhradit nějakou sumu, obvykle neváháte. Strach z exekuce vám to nedovolí. Jenže strach je špatný pán. A může vás vyjít podstatně dráž než jednoduchá rada právníka.

Vše o exekucích najdete zde


Čas na spásu: jen patnáct dní

"Klíčovou roli v těchto případech hraje čas,“ upozorňuje Kovář a dodává, že od obdržení dopisu s platebním rozkazem máte jen 15 dní na to, abyste se aktivně bránili a podali k soudu takzvaný odpor, ve kterém namítnete, že pohledávka je již promlčená. "Soud poté žalobu zamítne. Pokud ale odpor nepodáte k soudu včas, nabývá platební rozkaz právní moci a jste povinni dlužnou částku i s náklady řízení uhradit,“ varuje před liknavým přístupem Kovář.

A pozor, promlčecí doba je u pohledávek různě dlouhá. "Pohledávky vyplývající z občanskoprávního vztahu mají promlčecí dobu tříletou, u obchodněprávních vztahů je čtyřletá a zcela jinak to je u zdravotního pojištění nebo u pokut,“ říká Kovář.

Vymahači vědí, jak se dělá byznys

Inkasní agentury využívají své osvědčené strategie. Typické je, že se o dluh dlouho nikdo nehlásí, nepřijde žádná upomínka. Pak dluh převezme inkasní agentura a vymáhá ho i s vysokými úroky nebo pokutami. "Pokud odmítnete zaplatit, vyhrožují návštěvou vymahače u vás v zaměstnání nebo se s pohledávkou obrátí na ostatní členy rodiny. Případně posílají dopisy s nápisem ‚exekuce majetku‘, aby se o všem dozvědělo co nejvíce sousedů a vás to přimělo zaplatit,“ popisuje Kovář.

Je-li pohledávka promlčená, braňte se! Samozřejmě můžete svůj závazek splatit i po promlčení, ale je to jen projev vaší dobré vůle, nikdo vás k tomu nemůže nutit. "Soud vydává platební rozkaz proto, že pohledávka existuje, a v první fázi nezkoumá, zda je, nebo není promlčená,“ vysvětluje Kovář. Teprve když dlužník podá námitku pro promlčení, soud rozhodne o tom, že se věřitel již nemůže domáhat těchto peněz soudní cestou. "Bude-li inkasní agentura i přesto pokračovat ve vymáhání, může tímto jednáním porušit občanský zákoník. V takovém případě doporučuji bránit se soudní cestou,“ nabádá Kovář.

V podstatě je to byznys snů. Vymahači nakoupí promlčené – a tudíž teoreticky vzato bezcenné pohledávky za pár kaček a vyrýžují z nich tisícové obnosy. "Obvyklá praxe bývá taková, že zájemce nakoupí pohledávky, které zatím promlčené nejsou, a k tomu jako bonus dostane balík promlčených pohledávek,“ vysvětluje Kovář. Jejich finanční hodnota je mizivá, právní gramotnost v naší populaci bohužel také. „Takže je velká naděje, že za pár korun se podaří z lidí vymoct odhadem 80–90 procent dlužné částky spolu s příslušenstvím. Obzvlášť když veřejnost ze všech stran bombardují příběhy lidí, kteří se dočkali návštěvy exekutora,“ dodává Kovář.

Vydělávat na promlčených pohledávkách? Ano! Přiznat to? Ani náhodou

S lidmi, na kterých vymáhá promlčené pohledávky firma Intrum Justitia, se setkává Rostislav Kovář v poradně často. „Nicméně lze předpokládat, že podobně postupuje řada dalších inkasních agentur,“ míní Kovář. S otázkami jsme se tedy obrátili přímo na Intrum Justitia. Samozřejmě nás zajímalo, jak celý byznys s promlčenými pohledávkami funguje. Za kolik je inkasní agentury vykupují a kolik dlužníků je v konečné fázi zaplatí. Andrea Kmetyová, která agenturu zastupuje, nám odpověděla takto: "Odpoveď Vám viem zaslať iba na otázku č. 1, keďže odkupujeme len nepremlčané pohľadávky.“ A dále ticho po pěšině. I tady platí zlaté pravidlo zatloukat, zatloukat, zatloukat? Není divu – ačkoli se firmy vymáháním promlčených pohledávek nedopouštějí ničeho nezákonného, chlubit se tímto lukrativním obchodem rozhodně nechtějí. Etika nám tady totiž trochu kulhá, že? Obrátili jsme se proto také na Asociaci inkasních agentur (AIA), která si dává za cíl trh vymahačů konsolidovat a sepsala jim etický kodex. Naše otázky však až do uzávěrky zůstaly bez odpovědí. Mimochodem – Intrum Justitia se k členství v AIA hrdě hlásí.

Sprint do banky? Spíš k právníkovi

Říkáte si: platím složenky vždy řádně a včas. Myslíte si, že nikomu nic nedlužíte. Přesto může stejná situace potkat i vás. Jednoho dne obdržíte od soudu obálku s platebním rozkazem. Překvapeně čtete, že jste před deseti lety vypověděli a nedoplatili pojistku, neuhradili platbu za mobil nebo poplatky za televizi. Zkrátka vznikl nějaký ten nedoplatek, o kterém jste dlouhá léta nevěděli. Celková částka k zaplacení se od té doby i s náklady na soudní řízení vyšplhala pěkně vysoko. Dříve než propadnete amoku a dáte se na zběsilý úprk do banky, ověřte si, zda má vymahač na pohledávku ještě vůbec nárok. Když zjistíte, že je promlčená – zvolte raději zběsilý úprk ke svému právníkovi, ať to stihnete soudu do patnácti dní oznámit.

penize.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz