Zpravodajství

ŘIDIČI POZOR! Přehled, kdy musíme mít zimní pneumatiky

ŘIDIČI POZOR! Přehled, kdy musíme mít zimní pneumatiky
Zdroj: Mediafax

Přestože zákon nařizuje řidičům, že od 1. listopadu do 31. března musí mít na svém voze zimní pneumatiky, existují výjimky, kdy v daném období stačí i letní. Na tn.cz vám ukážeme, kdy zimní pneumatiky mít musíte.

Řidiči by mezi 1. listopadem a 31. březnem podle doporučení rezortu neměli vyjíždět s letními pneumatikami na silnici v sedmi následujících situacích:

1) venkovní teplota klesla pod + 4 °C,
2) sněží
3) prší při nízkých teplotách
4) mrholí
5) na mostních konstrukcích je teplota 0 °C a může tu být námraza
6) silnice je posypaná solí, která je od určité teploty neúčinná
7) předpověď počasí je nepříznivá

 

      Novela zákona o povinnosti používat zimní pneumatiky
Novelizace zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, účinná od 1. 8. 2011 stanovuje povinnost mít zimní pneumatiky na celém území České republiky v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. Povinnost je stanovena zákonem od 1. listopadu do 31. března.

Platnost dopravního značení Zimní výbava však zůstává v platnosti. Obcím tak zůstává možnost regulovat dopravu na svém území. Tam, kde se dopravní značka objeví, zůstává nadále povinnost užití zimních pneumatik za každého počasí, tedy i v případě příznivých klimatických podmínek.

 Mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák uvedl i několik situací, jak správně volit, zda se ještě dá vyjet na letních pneumatikách, nebo už je to nepřípustné.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


"Jedu na dovolenou do hor z Polabí, kde bydlím. V Polabí je krásné počasí a sucho. Na horách též. Hodlám tam však strávit týden. Je jasné, že budu muset mít zimní pneumatiky, neboť během týdne může napadnout v horách sníh," uvádí jeden z příkladů ministerstva dopravy.

PSALI JSME:
Jak máte staré pneumatiky a jak je skladovat? NÁVOD

 

Další příklad naopak ukazuje situaci, kdy se řidič i v zimě obejde bez zimních gum. "Jedu v Polabí mimořádně do práce vozem. Ten den je sucho a ani předpověď počasí nehlásí, že by se měly klimatické podmínky zhoršit. Je jasné, že můžu vyjet s letními pneumatikami," vysvětlil Novák.
 

"Leží-li na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, vozidlo musí mít zimní pneumatiky. Ministerstvo tím chce omezit každoroční nešvary těch řidičů, kteří vyjedou do silničního provozu s letními pneumatikami za nepříznivých klimatických podmínek a zablokují tím provoz," uvedl Novák.
 

Kolik řidiči zaplatí, pokud je policie chytí s nevhodnými pneumatikami, se může lišit případ od případu. "V blokovém řízení může být řidiči udělena pokuta do 2000 korun, ve správním řízení sankce 1500 až 2500 korun, policista může ale věc vyřešit také pouze domluvou," přiblížil Martin Novák.
 

Ministerstvo dopravy i dopravní policie upozornily, že značka Zimní výbava platí dál a obce si ji mohou umístit na svém území.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz