Zpravodajství

Miliony motýlů se slétají do Mexika. Víte proč?

Zajímavý úkaz se každý rok v listopadu objevuje v některých oblastech středního Mexika. Kvůli příletu stovek miliónů motýlů Monarchů stěhovavých se tam téměř úplně zatáhne obloha.

Jejich let ze severu Spojených států a Kanady, kde tráví léto, do Mexika, kam se stěhují na zimu, trvá asi tři měsíce. Drobní monarchové během letu zdolají až pět tisíc kilometrů. Je to jediný druh motýla na světě, který něco takového dokáže.

"Záhadou je nejen jejich dlouhý let, ale především to, jak se každý rok dostanou další a další generace motýlů na místa, kde nikdy předtím nebyly. To je otázka, na kterou zná zatím odpověď pouze monarcha," říká Rosendo Caro z motýlí rezervace.

ČTĚTE TAKÉ:

Tři stovky nádherných motýlů létají na keř v zahradě

Proč letí miliony těchto motýlů právě sem, nikdo neví. I když jsme v Mexiku, nacházíme se v nadmořské výšce kolem tří tisíc metrů, velký hic tu tedy rozhodně není. Kvůli chladu zimu mnoho z monarchů nepřežije.

Večerní nebo ranní mrazíky nejsou ale jediným nepřítelem monarchů. V motýlích rezervacích proto platí spousta nařízení a pravidel.

Krásou motýlích křídel, jejichž rozpětí dosahuje až deseti centimetrů, se v oblasti mexického Mičoakánu můžeme pokochat každoročně, i když jde vždy o jinou generaci.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz