Zpravodajství

Objednejte Mikuláše dřív, než bude pozdě! Jak a kdy?

Objednejte Mikuláše dřív, než bude pozdě! Jak a kdy?
Zdroj: TV Nova

Návštěvu svatého Mikuláše je v dnešní době třeba pečlivě naplánovat. Kdy vypůjčit kostým? Jak Mikuláše kontaktovat, abychom nenaletěli? A jak nevyděsit potomka k smrti?

Populární trojice bude chodit našimi městy i vesničkami už v pondělí 5. prosince. Rodiče, zbystřete! Přípravu této pro vaše dítě tolik důležité akce nemůžete nechat na poslední chvíli.

Půjčujeme si kostým. Není už pozdě?!

„Včera jsme půjčili poslední kostým Mikuláše,“ řekla nám Daniela Hrubá z půjčovny kostýmů v Křížovnické ulici v Praze. „Kostým Mikuláše si u nás musíte vypůjčit čtrnáct dní až tři týdny předem. Ale čerty a anděly ještě máme. Dohromady máme zhruba deset až patnáct kostýmů Mikulášů, andělů i čertů taky tak.“

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

„Kostýmy ještě jsou,“ ubezpečili nás v půjčovně kostýmů Papilio v Šumperku. „My se přizpůsobujeme poptávce a dokážeme kostýmy během třeba pouhých dvou hodin dodělat, vyrábíme si je sami. Máme deset čertů, deset Mikulášů, patnáct andělů,“ bylo nám řečeno s tím, že zapůjčení kostýmu anděla a čerta stojí 250 korun, kostým Mikuláše si můžete půjčit za 300 korun.

Vousy za šedesát

„My jsme začali půjčovat už sedmého listopadu, byl velký zájem,“ sdělila Zuzana Svobodová z půjčovny kostýmů Bambi v Brně-Zábrdovicích. „Mikuláše, čerta a anděla pro dospělé už nemáme, k dispozici jsou jen andělé dětských velikostí.“ A jaké jsou brněnské ceny? Čerta si můžete půjčit za 380 až 450 korun, anděla s křídly a svatozáří za 380 korun, kostým Mikuláše může být na onen slavnostní večer váš za 320 korun, pokud si přejete i berli, doplatíte 70 korun, vousy vás budou stát dalších 60 korun.

Kolik stojí Mikuláš

Rodiče, kteří si nechtějí kostým půjčit a ani ho nemají v úmyslu vyrábět, pak sáhnou k nejosvědčenější a svým způsobem i nejpohodlnější možnosti: Pozvou si svatého muže i s jeho andělským a pekelným doprovodem domů. „Já už mám pár let Mikuláše z řad bývalých studentů,“ prozradila magazínu doma.cz Michaela Janečková, která učí na sportovním gymnáziu v Kladně.

Zdroj: TV Nova

„Dávám jim dvě stě, někdy tři sta. Masky mají kombinované, něco koupili, něco našli doma. Bára, která představuje anděla, si kostým dokonce ušila sama. Jinak lze využít půjčovny. A kromě toho, když se blíží Mikuláš, často visí na domech lístečky s telefonními čísly, to jsem také dříve využívala. Někdy berou i naturálie – cigarety a podobně.“

Je vidět, že je krize

A tamní studentka, která se už léta převléká za anděla, nám prozradila následující: "Neříkáme si, kolik nám mají dát, dávají tak 300 průměrně. Když se sejde víc rodin, tak nám dají i víc, ale je vidět, že je krize. Bývalo to lepší. Chodíme tři už asi čtvrtý rok, někde nám dávají panáky, ale spíš ne. Dětem dávají úplné haldy dárků, podle mě je to přehnané. Kostýmy jsme si vyrobili nebo sehnali sami. Máme už stálé zákazníky, dřív jsme vylepovali plakáty, ale pak jsme nasbírali takových zájemců, že už ani nemusíme lepit. Dobrý přivýdělek."

ČTĚTE TAKÉ:

MIKULÁŠ. Jak jej připravit co nejlépe

Mikuláši letos dostanou víc peněz než vloni

Mikuláš, čert a anděl… česko-slovenská specialita!

Mikuláš třikrát jinak: v zoo, v autobuse i u hasičů

Svatý na internetu

Pokud nenajdete kontakt na Mikuláše ani v místních novinách, ba ani na nástěnkách, na lístečcích v činžovním domě či na autobusových zastávkách a nikoho, kdo by se za Mikuláše převlékal, neznáte, hledejte na internetu podle krajů: ZDE!

Jak vybrat toho pravého

Nejlepší je, když někoho z tří či vícečlenné družiny znáte, případně vám je někdo doporučí. Nadílku připravíte samozřejmě sami, zatímco o cenách a způsobu nadílky je dobré domluvit se v klidu předem. Někteří vám řeknou, že vezmou "co dáte“ – a je tedy na vás, abyste jejich vystoupení ocenili dle uvážení a stavu peněženky. Neomdlete ovšem, když si vám skupinka řekne o čtyři sta korun i více – není to neobvyklý jev.

Zdroj: TV Nova

Scénář mikulášské nadílky podle pražské psychoterapeutky Johany Kroupové:

Já bych doporučila všem rodičům, aby se zamysleli, jak jejich dítě reaguje v různých situacích a jaké je. Pokud je velmi citlivé a ustrašené, asi bych variantu Mikuláše nahradila spíše punčochou na oknu nebo něčím podobným.

Pro mladší děti, kolem 3-4 let, bych doporučila například nechat přijít hezkého Mikuláše s andělem (čerta ne) a pokud je dítě vyděšené, nepustit Mikuláše dovnitř, ale jen třeba převzít tašku, pozdravit se, zamávat.

Zdroj: TN.cz

Určitě má každý rodič zkušenost, jak jeho dítě reaguje, a podle toho bych se zařídila. U větších dětí je čert zajímavým zpestřením, ale strašení čertem nedoporučuji. Svému synovi Mikuláše volám od tří let, (kvůli tradici i zážitku) ale vždy ho držím za ruku a čert je někde vzadu.

doma.cz/em
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz