Zpravodajství

90 miliard na záchranu eura? Vláda ještě neví!

90 miliard na záchranu eura? Vláda ještě neví!
Zdroj: Mediafax

Vláda Petra Nečase na svém středečním jednání po dvouhodinové debatě nedospěla k finálnímu rozhodnutí, zda Česko poskytne částku 89 miliard korun Mezinárodnímu měnovému fondu. Premiér uvedl, že počká na analýzy, nechce se podle svých slov dostávat do umělého tlaku.

"Vláda se touto otázkou zabývala velmi zevrubně i za účasti guvernéra České národní banky. Vyslechli jsme si velmi podrobnou a detailní informaci o expozici České republiky o struktuře a stavu devizových rezerv," zahájil premiér své vystoupení.
 

Nečas na tiskové konferenci důrazně zopakoval, že vláda převezme plnou zodpovědnost za rozhodnutí o půjčce. "My nebudeme tlačit na Českou národní banku, nebudeme politicky ovlivňovat rozhodování nezávislé instituce," uvedl dále a jedním dechem dodal, že vláda považuje za naprosto nutné, aby se pozice nezávislé České národní banky udržela.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Euro padá! Prolomilo psychologickou hranici k dolaru

 

"Potřebujeme další analytické informace a údaje, které budeme získávat z Mezinárodního měnového fondu a budeme vést intenzivní konzultace se zahraničními partnery," prohlásil Nečas a jako příklad uvedl, že během středečního večera o půjčce už telefonicky hovořil i s britským premiérem Davidem Cameronem.
 

Vláda podle Nečase svůj finální verdikt vyřkne teprve poté, co získá veškerá data, fakta a analýzy. "Nebudeme sami sebe dostávat pod umělý tlak," dodal.
 

Evropští lídři se minulý pátek na summitu unie dohodli, že země eurozóny a další státy by měly podpořit v rámci bilaterálních půjček MMF finanční injekcí ve výši 200 miliard eur, z toho 150 miliard eur by mělo jít od členských zemí eurozóny. MMF tak má získat další finanční prostředky k posílení svých zdrojů na boj s dluhovou krizí. Do příštího týdne mají země EU včetně Česka odpovědět, zda své záruky poskytnou. Na Českou republiku připadá díl ve výši 3,5 miliardy eur.

Porovnejte půjčky na stránkách Finančního rádce díky formuláři srovnání půjček.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz