Zpravodajství

Papež ve vánočním poselství vyzval svět k míru

Papež Benedikt XVI. v neděli během každoročního vánočního kázání Urbi et Orbi (poselství Městu a světu) vyzval svět k míru a pomodlil se za oběti hladomoru a povodní.

"Obraťme svůj zrak k jeskyni v Betlémě. Dítě, na které myslíme, je naší spásou! Na tento svět přineslo zprávu o usmíření a míru," řekl papež tisícům poutníků, kteří dorazili do Vatikánu.

Benedikt XVI. vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo lidem trpícím hladomorem v zemích Afrického rohu a obětem ničivých povodní na Filipínách a v Thajsku. Připomněl současně potřebu většího dialogu v Barmě.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve zmínil i arabské jaro, vlnu revolucí, která změnila politické poměry v řadě zemí a v dalších přiměla autoritářské vůdce k alespoň dílčím ústupkům. Pomodlil se také za obnovení dialogu mezi Izraelci a Palestinci a stabilitu v Iráku a Afghánistánu.

"Nechť Hospodin přijde na pomoc našemu světu rozervanému tolika konflikty, které i dnes poskvrňují Zemi krví… Ať přinese konec násilí v Sýrii, kde bylo prolito už tak moc krve. Kéž dodá novou sílu všem složkám společnosti v zemích severní Afriky a Blízkého východu při dosažení obecného dobra," řekl Benedikt.

Papež znovu kritizoval konzum, který obklopuje vánoční svátky. "Žádejme Boha, aby nám pomohl prohlédnout skrze povrchní pozlátko tohoto období, aby nám pomohl odhalit dítě v betlémské stáji, aby nám pomohl najít opravdové štěstí a skutečnou pravdu,“ řekl.

Benedikt na Boží hod tradičně žehnal v poledne z balkonu baziliky sv. Petra. Stejně jako vloni a předloni promluvil celkem v 65 jazycích, mezi nimi i v aramejštině, hebrejštině, čínštině, arabštině, svahilštině, islandštině nebo samojštině.

Poselství trvalo asi půl hodiny, skončilo zvoněním zvonů. Na čtyřiaosmdesátiletém Benediktovi byla patrná únava a vyčerpání, stejně jako při noční mši ve svatopetrské bazilice.

 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz