Zpravodajství

Těžaři dřeva upálili holčičku. Jako varování!

Brazilští těžaři dřeva čelí nařčení, že zajali a zaživa upálili osmiletou dívku z civilizací nedotčeného amazonského kmene Awá. O případu píše ve čtvrtek webový portál deníku The Daily Telegraph.

Bojovníci za práva domorodých kmenů tvrdí, že se hrůzný incident stal v říjnu či listopadu loňského roku v severovýchodním státě Maranhão. Holčička se prý do rukou těžařů dostala poté, co se vydala mimo území rodné vesnice, kterou obývá asi šedesát příslušníků kmene.
 

Vůdce jiného amazonského kmene Luís Carlos Guajajaras brazilským médiím řekl, že dřevorubci dívku připoutali ke stromu a upálili jako varování odbojným domorodcům žijícím v chráněné rezervaci, kteří brojí proti kácení.

ČTĚTE TAKÉ:
Brazílie: deštných pralesů ubylo nejméně za 20 let

 

"Patřila k jinému kmenu, který žije hluboko v džungli a s okolním světem není v žádném kontaktu. Bylo to nejspíš poprvé, co viděla bělochy. Slyšeli jsme, že když ji upalovali k smrti, smáli se při tom," uvedl Guajajaras.
 

Jeho tvrzení podpořila katolická organizace Conselho Indigenista Missionário (CIMI), která brání práva amazonských domorodců. Její představitelé prý zhlédli videozáznam, který zachycuje ohořelé ostatky děvčátka. Případ již vyšetřuje brazilská vláda.
 

Do lesů státu Maranhão přilákaly těžaře obrovské zásoby železné rudy a vzácných dřevin. Nezamezily jim v tom ani zákony na ochranu izolovaných indiánských kmenů. Při násilných střetech zemřelo mezi lety 2003 a 2010 kolem 450 domorodců.
 

Charitativní organizace Survival International varuje, že kočovný kmen Awá, jehož členové jsou lovci a sběrači, už vlivem těžby přišel o třetinu své půdy. Dalším problémem jsou zvířata, která kvůli vykořisťovatelům prchla z přirozeného prostředí a indiáni tak přicházejí o jeden ze způsobů obživy.

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz