Zpravodajství

Falešní topenáři okrádají důchodce. PŘEHLED jejich dalších triků

Policisté varují před podvodníky, kteří vymysleli další fintu, jak okrádat důchodce. Po falešných elektrikářích nebo plynařích jsou to tentokrát falešní topenáři.

Přerovští policisté hledají muže, který seniorům tvrdí, že má na starost výměnu měřičů tepla na radiátorech. Vybírá při tom údajně peníze na nové přístroje. S vybranou částkou ale zmizí.
 

Muž je prý kolem 190 centimetrů vysoký, silnější postavy, slušně oblečený a velmi výřečný.
 

Z jedné ženy tak vylákal dva tisíce korun. Policisté jsou přesvědčeni, že mnozí lidé kvůli relativně malé částce policii nevolají.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Podvodníci a zloději jsou ale častokrát více než vynalézaví. Nejčastěji si vybírají nepozorné seniory a důchodce. Přinášíme přehled fíglů, kterými se zkouší dostat do soukromí lidí.
 

Falešný elektrikáři nebo plynaři
 

Většinou se jedná o jednoho nebo dva muže, kteří se převléknou do montérek a následně se snaží dostat do obydlí jako zástupci firem starajících se o elektřinu nebo plyn. Na Kolínsku policisté evidují prví případ takového chování.
 

"Neznámý muž si vynucuje vstup do bytu pod záminkou, že potřebuje zkontrolovat zásuvky v bytě a že je od energetických závodů,“ řekla Věra Žídková, mluvčí kolínských policistů.
Po obhlídce bytu požádá o zapnutí všech spotřebičů. Když majitele nemovitosti takto zaměstná, urychleně ukradne všechny cennosti a rychle byt opustí.
 

Falešný úklid sněhu nebo bytu
 

V Jablonci nad Nisou dopadla policie podvodníka, který za drobný peníz nabízel úklid sněhu před domem. Chtěl se ale jenom dostat do domu majitele.
 

"Aby seniora přesvědčil o serióznosti své nabídky, sepsal s ním jakési prohlášení o provedení práce. Při odchodu ze seniorova bytu pak požádal, jestli si může odskočit. Po návratu z WC však neodešel ven vyhazovat sníh, ale utekl s peněženkou, kterou odcizil v chodbě bytu," uvedla policejní mluvčí Ludmila Knopová.
 

U nabídky úklidu vnitřních prostor by měli být lidé ještě opatrnější.
 

Falešní rodinní příslušníci
 

Velmi oblíbenou firmou mezi zloději je vydávání se za vnuka nebo vnučku některého ze seniorů.
 

Policie šetřila podobný případ na Kroměřížsku. Muž, který se vydával za vnuka, zavolal na pevnou linku starší ženy asi v osm hodin ráno.
 

"Do telefonu se nepředstavil, pouze sdělil, že potřebuje půjčit peníze na koupi auta. Starší paní se domnívala, že telefonuje její vnuk a oslovila ho jménem. Poté začal muž jako její vnuk vystupovat a neobvyklý hlas vysvětlil angínou,“ popsala vychytralost podvodníka kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Půjčoval si bez stvrzenky a zpronevěřil přes 9 milionů!
 

Po chvíli přemlouvání se muži podařilo stařenku přimět, aby souhlasila s půjčkou pětatřiceti tisíc. On ji na oplátku slíbil, že peníze do druhého dne vrátí.
 

"Pro hotovost si však nemůže přijít sám, proto pošle kamaráda, který se představí jménem Mirek a řekne heslo tulipán,“ komentovala Kyšnerová a dodala, že po pár minutách někdo skutečně zazvonil u dveří.

Prodejci nádobí
 

Jednoduchá finta, kdy se do domu snaží dostat falešný prodejce se zaručeně úžasným zbožím a hlavně s dalším falešným kolegou nebo kolegyní. Jeden předvádí a nabízí produkt, většinou se jedná o sadu nádobí a tím upoutá pozornost seniora. Druhý mezitím vybírá naspořené peníze ze šuplíků a kredenců.
 

Policie radí, aby nikdo nepouštěl cizí osoby do bytu. Nemůžete vědět, s jakým úmyslem vás dotyčný doopravdy navštívil, buďte duchapřítomní, požádejte souseda o přítomnost. Chtějte po pracovnících předložit doklady. Volejte na infolinky podniků a ptejte se, jestli poslali osobu k vám domů.

krt, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz