Zpravodajství

Ostražitý senior se nenechal napálit. Údajného vnuka, který chtěl půjčku, prokoukl

Osmdesátiletému muži z Přerova v úterý telefonoval muž, který se představil jako jeho vnuk a požádal jej o půjčku 100 tisíc korun. Senior peníze vyzvedl, nakonec však podvod odhalil a o peníze nepřišel.

Údajný vnuk se s mužem domluvil na předání peněz u něj doma. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové šel senior na poštu, kde opravdu vybral 100 tisíc korun a byl připraven peníze předat.

"Na cestě domů jej oslovil neznámý muž, který se jej zeptal, jestli je Karel. Když mu to muž potvrdil, předal mu podvodníkův komplic telefon s tím, že s ním chce hovořit jeho vnuk. Ten mu sdělil, že má peníze předat muži, kterým byl kontaktován, protože se jedná o jeho kamaráda a on se osobně nemůže dostavit,“ popsala podvod mluvčí.

Muž to však odmítl, vrátil neznámému telefon a odešel. Policie případ vyšetřuje jako pokus o podvod.

ČTĚTE TAKÉ:

Falešní topenáři okrádají důchodce. PŘEHLED jejich dalších triků

Podvodníků, kteří si vybírají za svůj cíl seniory, neutěšeně přibývá a jejich metody bývají mnohdy hodně propracované. 

NA JAKÉ FINTY SI DÁT URČITĚ POZOR?

Falešný elektrikáři nebo plynaři

Většinou se jedná o jednoho nebo dva muže, kteří se převléknou do montérek a následně se snaží dostat do obydlí jako zástupci firem starajících se o elektřinu nebo plyn. Muži si vynucují vstup do bytu pod záminkou,  že potřebuje zkontrolovat zásuvky v bytě a že je od energetických závodů. Poprosí majitele, aby zapnul veškeré spotřebiče, využijí jeho nepozornosti, ukradnou cennosti a rychle odcházejí.
 

Falešný úklid sněhu nebo bytu

Podvodníci se mnohdy maskují i jako pracanti, kteří chtějí za drobný peníz pomoci s úklidem. Seniora přesvědčí o své solidnosti a majitele bytu požádají, zda-li si mohou odskočit.  Po návratu z WC však nejdou pracovat, ale odcházejí s cennostmi na které v bytě narazí. 

ČTĚTE TAKÉ:


Konečně! Podvodnici, která okrádala důchodce pod záminkou vracení přeplatků, chytila policie

Falešní rodinní příslušníci

Velmi oblíbenou fintou mezi zloději je vydávání se za vnuka nebo vnučku některého ze seniorů. Pachatelé se poředstaví, jako vnuci a žádají finanční pomoc na nákup auta, na zaplacení studií. Když senior souhlasí, podvodníci začnou argumentovat tím, že se nemohou na předání dostavit osobně a pošlou místo sebe svého kamaráda, kterému podvedení mohou peníze vklidu svěřit.

Prodejci nádobí,

Jednoduchá finta, kdy se do domu snaží dostat falešný prodejce se zaručeně úžasným zbožím a hlavně s dalším falešným kolegou nebo kolegyní. Jeden předvádí a nabízí produkt, většinou se jedná o sadu nádobí a tím upoutá pozornost seniora. Druhý mezitím vybírá naspořené peníze ze šuplíků a kredenců.

ČTĚTE TAKÉ:

HYENY! Seniora okradli podomní prodejci o 150 tisíc korun
 

Policie radí, aby nikdo nepouštěl cizí osoby do bytu. Nemůžete vědět, s jakým úmyslem vás dotyčný doopravdy navštívil, buďte duchapřítomní, požádejte souseda o přítomnost. Chtějte po pracovnících předložit doklady. Volejte na infolinky podniků a ptejte se, jestli poslali osobu k vám domů.

tn.cz / mediafax / krb
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz