Zpravodajství

Breivik chtěl v Oslu odpálit tři obří nálože a v chaosu pak střílet z motorky

Už čtvrtý den probíhá v norském Oslu soud s Andersem Breivikem, který loni v létě zabil 77 lidí. Probírá se jeho útok v Oslu. Ukázalo se, že původně chtěl Breivik odpálit tři nálože a v chaosu ještě střílet z motorky.

Čtvrtým dnem pokračuje ve čtvrtek proces s Norem Andersem Breivikem, který loni v létě zabil 77 lidí. Žalobci se pravicového extremisty vyptávají zejména na přípravy atentátu na vládní budovu v centru Osla, informuje webový portál stanice Sky News.
 

Norský atentátník Anders Breivik ve čtvrtek před soudem vypověděl, že namísto jedné bomby chtěl v hlavním městě Oslu odpálit hned tři nálože a v nastalé panice spustit střelbu z motorky. Informuje o tom televize Sky News.
 

Tunová bomba, kterou Breivik nastražil do bílé dodávky značky Volkswagen, explodovala ve čtvrti Regjeringskvartalet u úřadu vlády. Druhým cílem se mělo stát sídlo vládní strany, třetím pak parlament, radnice, královský palác nebo sídla médií.
 

Atentátník chtěl nálože stejně jako v případě té první nastražit v zaparkovaných vozech. V nastalém zmatku měl pak v úmyslu střílet z jedoucí motorky. Vyrobit více než jednu bombu však nebylo v jeho silách.
 

Útoky začal Breivik připravovat v roce 2006. Akci plánoval jako sebevražedný atentát, budovy padající při výbuších měly evokovat scény z 11. září. Když zjistil, že víc bomb vyrobit nedokáže, rozhodl se k alternativnímu scénáři – pumovému atentátu v Oslu a střelbě na ostrově Utøya.
 

Breivik u soudu vypověděl, že nechtěl zranit královskou rodinu. Za své úhlavní nepřátele považuje politiky, kteří prosazují multikulturalismus a tolerantní politiku vůči přistěhovalcům. Útok na ně je podle něj efektivnější než přímá likvidace muslimů.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Breivik nestíhá odpovídat na dopisy obdivovatelů! Píší mu z dvaceti zemí

Při atentátu cíleném na kanceláře středolevé Norské strany práce zemřelo loni 22. července osm lidí. Druhým útokem, při kterém Breivik na nedalekém ostrově Utøya postřílel dalších 69 lidí, se soud bude zabývat v pátek.
 

Breivik se vzdal vztyčené pravice
 

Vztyčení pravice se zaťatou pěstí se během prvních třech dnů procesu stalo Breivikovou "značkou". Všechny účastníky soudu proto překvapilo, když se svého gesta ve čtvrtek na žádost rodin obětí zřekl.
 

Breivik prohlašoval, že jeho pozdrav symbolizuje "sílu, čest a vzdor vůči evropským marxistickým tyranům". To že se ho vzdal, je podle Sky News spíše než projev úcty k obětem a pozůstalým pouhý taktický ústupek.
 

Obžalovaný přišel do soudní síně s připraveným komentářem k prvnímu psychiatrickému posudku, který ho označil za nepříčetného. Žalobce ho ale nenechal mluvit, neboť posudky se má soud má zabývat až v pondělí.
 

Kromě přípravy atentátů v Oslu je dalším bodem čtvrtečního přelíčení atentátníkův život po roce 2006. Tehdy se Breivik přestal stýkat s přáteli a začal se ještě více radikalizovat. Aby ušetřil, nastěhoval se zpět ke své matce a strávil rok hraním počítačových her.
 

Breivik tvrdí, že mu videohry posloužily jako nácvik střelby na cíl. Tituly jako Call of Duty, Modern Warfare nebo World of Warcraft jsou podle něj užitečnými simulacemi, které používají armády po celém světě.
 

Třiatřicetiletý extremista žalobcům současně řekl, že se účastnil běžného střeleckého výcviku. Svým zbraním dával vznešená jména inspirovaná severskými legendami.
 

Soud se zajímal i o Breivikovu finanční situaci. Obžalovaný se sám sebe snažil prezentovat jako úspěšného podnikatele, byť realita vypovídá o něčem jiném. V domě jeho matky měl prý trezor s 300 000 norskými korunami (téměř milion českých korun). Na Bahamách si založil fiktivní firmu, která měla sloužit k praní špinavých peněz na podporu pravicového extremismu.

ČTĚTE TAKÉ:
Takhle Breivik vraždil. DETAILNÍ POPIS

V prvních dvou dnech procesu působil Breivik vyrovnaně, usmíval se a svými činy se chlubil. Třetí den ale došlo na méně příjemné otázky a obžalovaný často odmítal žalobcům odpovídat.


PSALI JSME:

Brevik je u soudu podrážděný, odmítá odpovídat na otázky

Breivik u soudu: Nejsem ďábel, jsem revolucionář. Udělal bych to znovu!

Soud s Breivikem: Zabíjení bylo kruté, ale nutné, řekl vrah. Pak ho rozplakalo vlastní video

Třiatřicetiletý masový vrah ve středu varoval Nory před dalšími útoky, ke kterým jsou připraveny buňky koordinované templářské sítě, za jejíhož člena se prohlašuje. Zároveň soudu sdělil, že pokud nebude zproštěn viny, je pro něj jediným závěrem procesu trest smrti. Navrhovaných 21 let odnětí svobody s možností prodloužení trestu označil za "ubohost".

PODÍVEJTE SE:

Rekonstrukce Breivikova vraždění

Ostře sledovaný proces začal v pondělí a zatím je rozvržen na deset týdnů. Tento týden má hlavní slovo Breivik. Vrah se hned první den soudu k útokům přiznal a prohlásil, že kdyby měl možnost, udeřil by znovu.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz